referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radomír
Štvrtok, 29. februára 2024
Peter Zvon: životopis
Dátum pridania: 27.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sendvo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 210
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Peter Zvon ( vlastným menom dr. Vladimír Sýkora ) , významný slovenský dramatik a divadelný kritik, sa narodil 9. januára 1913 v Chrudime v rodine štátneho úradníka. Vyrástol na Slovensku, kam po vzniku Československej republiky prišiel jeho otec Čeněk Sýkora. Ľudovú školu vychodil v Bratislave. Začal tu študovať aj gymnázium, no pre zhoršené študijné výsledky ho rodičia poslali študovať do Zlatých Moraviec, kde v roku 1932 úspešne zmaturoval.

Po ukončení gymnázia začal Vladimír v Prahe študovať práva, no po zatvorení českých vysokých škôl ich dokončil v Bratislave. 12. februára 1939 úspešne zavŕšil svoje vysokoškolské štúdium promóciou. Po ukončení vysokej školy sa zamestnal ako právnik vo Všeobecnej úverovej banke, neskôr pracoval v Tatrabanke ako vedúci jej právneho oddelenia.

Od marca 1940 začal pod pseudonymom Juraj Valach písať do mesačníka Elán divadelné referáty, a tým sa zapísal medzi popredných slovenských divadelných kritikov. 3. augusta 1940 uzavrel manželstvo s herečkou národného divadla Oľgou Kadancovou a 9. júna 1941 sa stal šťastným otcom syna Vladimíra. Citovo i zdravotne krehkého človeka však veľmi zasiahla tragická smrť mladšieho brata Jiřího ( po maturite sa utopil v Dunaji ) a viac ráz sa musel liečiť.

Zosnulému bratovi venoval aj svoju prvú divadelnú hru Tanec nad plačom, ktorú napísal už pod pseudonymom Peter Zvon. Jeho rozvíjajúcu sa spisovateľskú kariéru však predčasne ukončila smrť. Peter Zvon zomrel v Bratislave 19. októbra 1942 v rekonvalescencii týfusovej epidémie.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.