referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Anežka
Sobota, 2. marca 2024
Suha Arafatová: životopis
Dátum pridania: 08.11.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: swerigel
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 424
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Obraz štyridsaťjedenročnej Suhy Arafatovej je medzi Palestínčanmi kontroverzný. Pochádza z bohatej kresťanskej rodiny a s Arafatom sa stretla ako dvadsaťročná. J. Arafat bol vtedy vo veľmi blízkom kontakte s matkou Suhy, Raymondou Tavílovou. Suha Arafatová navštevovala francúzske školy a študovala aj na Sorbonne v Paríži.

Počas Arafatovho exilu v Tunisku sa Suha stala jeho blízkou spolupracovníčkou a mala na starosti public relations Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP). Neskôr sa stala jeho ekonomickou poradkyňou a v roku 1990 sa tajne za J. Arafata vydala , pričom prestúpila na islam. Majú spolu deväťročnú dcéru Zahvu, ktorá sa narodila v Paríži. Manželský život Arafatovcov sa však neskôr postupne zmenil na faktický život v odlúčení.

Obľuba značkového oblečenia a jej spôsob života je u Suhy v príkrom protiklade so manželovými zvyklosťami , ktorý nosil stále uniformu doplnenú tradičnou arabskou pokrývkou hlavy, a jeho posadnutosťou politikou.

Suha sa raz istým egyptským novinám posťažovala, že Arafat jej nikdy nepodaroval žiadne šperky a že žije v celibáte. "Keď som sa sťažovala, že som zanedbávaná, ponúkol mi ako suveníry symboly palestínskej revolúcie," povedala Suha Arafatová v jednom zo svojich zriedkavých rozhovorov pre noviny.

Neskôr napriek tomu dementovala, že by jej manželstvo s Arafatom bolo v kríze a tvrdila, že "Arafat je jedným z najšťastnejších manželov" a že spieva ich dcérke francúzsku pesničku "Frére Jacques", jedinú francúzsku pieseň, ktorú palestínsky vodca pozná.

Aj keď sa raz priznala, že sa vydala "za mýtus", Suha zostala lojálna snu o palestínskom štáte , ktorý presadzoval jej manžel. Vyhlásila, že jej "najväčšou cťou" by bolo obetovať syna palestínskej veci a schvaľovala samovražedné atentáty.

Napriek tomu, že viedli oddelený život, Suha pred šiestimi mesiacmi v Paríži vyhlásila, že je pripravená hocikedy sa vrátiť na palestínske územia, ak ju na to vyzvú.

Suha Arafatová vyvolala viackrát škandály, ktoré dostali aj takého človeka ako J. Arafat do nepríjemnej situácie. Keď sa napríklad jedného dňa stretla s Hillary Clintonovou, ktorá bola vtedy prvou dámou USA, spustila k nej dlhú tirádu, v ktorej okrem iného obvinila Izrael, že zavinil mnohonásobný výskyt rakoviny medzi palestínskym obyvateľstvom. Následne sa jeden vysoký palestínsky predstaviteľ za jej vyhlásenia vo Washingtone musel ospravedlniť.

Pozornosť vyvolávala aj nákladným spôsobom života, ktorý médiá často stavali do protikladu so strádaním palestínskeho obyvateľstva a je podozrivá aj z toho, že časť verejných fondov prúdi na jej súkromné účty, pričom sa tým od roku 2003 zaoberajú aj francúzske úrady . Suha Arafatová vyhlásila, že za týmito obvineniami stojí izraelský premiér Ariel Šaron, zaprisahaný nepriateľ jej manžela.

S. Arafatová sa vrátila do Ramalláhu až 28. októbra, kde pomohla presvedčiť J. Arafata, aby odišiel na liečenie do vojenskej nemocnice pri Paríži.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.