referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Nedeľa, 4. decembra 2022
Patrick Suskind: Životopis
Dátum pridania: 10.08.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: und sonst?
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 117
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 40s
Pomalé čítanie: 10m 0s
 
Stručný životopis:
-nemecký spisovateľ
Narodil sa 26.3.1949 v Ambachu. Študoval históriu na univerzite v Mníchove a Aix-en-Provence. Už počas štúdií písal krátke prózy a divadelné hry. Vo svojich dielach sa vyhýbal otvorenosti, tak ako to len bolo možné. Svetový úspech mu priniesla jeho historická próza Parfum /1985/ -je to príbeh rafinovaného vraha. Okrem toho píše zvláštne ironické monológy izolovaných postáv ako divadelné hry Kontrabas i ako prózy Holub a Pán Sommer.

Prehľad tvorby:
Kontrabas- Novela plná zanietených a hnevlivých slov o nedostatkoch a nevýhodách kvalitnej hry na kontrabas.

Holub- Nič by nemalo narušiť pohodu Jonathana Noela, slobodného muža s pevným zamestnaním, žijúceho v Paríži.Za pár mesiacov získa vlastný byt, za niekoľko rokov sa dočká zaslúžilého dôchodku….Všetky tieto istoty náhle spochybní - HOLUB!

Rozbor diela:
Žáner: je to moderný román s prvkami historického románu
Kompozícia: Skladá sa zo 4 častí a má uzavretý koniec. Je rozprávaný chronologicky.
Téma: Francúzsko v osemnástom storočí. Život geniálneho vraha. Môže sa stať rozličnými osobnosťami pomocou rozličných parfémov.
Idea: Grenouille zahynie, lebo nie je schopný milovať a nie je milovaný nikým iným. Ľuďom nerozumie, nerozumie ich konaniu, sú mu vzdialení. Jean-Babtiste, načisto zbavený citu, ale tým väčšmi oddaný vytváraniu vôní ako zvláštnych a svojráznych melódií - tie ho nesú až k úplnému ideálu - vytvoriť démonickú vôňu, kt. základnou esenciou bude vôňa mladého, nevinného a čistého dievčaťa. A urobí pre to všetko……
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Süskind P. : Parfum. II. vydanie, Bratislava, Columbus 2002 , www.collegenet.nl, www.columbus.sk, www.elfstuba.sk
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.