referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dana, Danica
Utorok, 16. apríla 2024
Mahmúd Abbás: Arafatov nástupca
Dátum pridania: 11.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: swerigel
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 438
Referát vhodný pre: Iné (napr. kurzy) Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
V nedeľňajších palestínskych prezidentských voľbách získal predseda Organizácie pre oslobodenie Palestíny Mahmúd Abbás 62,32 percenta hlasov a stal sa tak novým palestínskym prezidentom.

Pri tejto príležitosti prinášame životopisné údaje M. Abbása.

M. Abbás sa narodil 26. marca 1935 v meste Safed, ktoré dnes leží na severe Izraela. Po vzniku Izraela v roku 1948 s rodinou svoje rodisko opustil.

V roku 1958 ukončil štúdium práva na Damašskej univerzite. Spolu s ďalšími palestínskymi predstaviteľmi sa 1. januára 1965 stal spoluzakladateľom organizácie Al-Fatah a od roku 1968 je členom Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP). V 70. a 80. rokoch žil v Jordánsku, Libanone a Tunisku. Od roku 1980 pôsobil ako člen Výkonného výboru OOP.

V roku 1982 ukončil vedeckú ašpirantúru v odbore história na Moskovskej univerzite. V rokoch 1984 - 2000 bol vedúcim oddelenia OOP pre medzinárodné vzťahy a v januári 1985 a v októbri 1987 navštívil aj bývalé Československo. Medzi Palestínčanmi je známy pod bojovým menom Abú Mazin.

Zúčastnil sa izraelsko-palestínskych mierových rokovaní a 13. septembra 1993 vo Washingtone spolupodpísal izraelsko-palestínsku mierovú dohodu o vytvorení Palestínskej autonómie.

V júli 1995 sa vrátil z exilu na západný breh Jordánu a v apríli 1996 ho zvolili za generálneho tajomníka OOP.

M. Abbás sa 19. marca 2003 stal prvým premiérom palestínskej vlády, ale už v septembri 2003 z tejto funkcie rezignoval po ostrých sporoch s palestínskym prezidentom Jásirom Arafatom, ktorý sa nechcel vzdať kontroly nad palestínskou bezpečnosťou a odmietal Abbásove snahy o uskutočnenie reforiem.

Po smrti J. Arafata 11. novembra 2004 sa stal predsedom OOP a 9. januára 2005 ho zvolili za nového palestínskeho prezidenta.

Abbás je napriek niektorým výhradám považovaný za umierneného palestínskeho predstaviteľa, ktorý v minulosti viackrát kritizoval násilie a terorizmus. V roku 2002 Abbás vyhlásil, že palestínske povstanie bolo omylom a viedlo "k úplnému zničeniu všetkého", čo Palestínčania vybudovali.

Abbás vtedy zároveň vyzval radikálne palestínske organizácie Hamas a Islamský džihád, aby zastavili samovražedné útoky na izraelské ciele a neposkytli tak Izraelu zámienku na obsadzovanie palestínskeho územia. Násilie podľa neho odsunulo vyhliadky na nezávislý štát, poškodilo palestínsku ekonomiku a viedlo k znovuobsadeniu väčšiny palestínskeho územia izraelskou armádou.

Podľa niektorých izraelských zdrojov sa však M. Abbás podieľal na zorganizovaní a financovaní teroristického útoku na izraelských športovcov počas Olympijských hier v roku 1972.

Jeden z palestínskych teroristov, ktorí útok v Mníchove zorganizovali, Abú Daúd, vydal v roku 1999 vo francúzštine svoje memoáre, v ktorých uviedol, podobne ako nedávno v článku v časopise Sports Illustrated, že Abbás zabezpečoval pre útok financie. Abbás mal v tom období na starosti palestínske financie.

Aj keď izraelské vedenie považuje M. Abbása za umierneného palestínskeho vodcu, ktorý vyzýva na ukončenie ozbrojeného boja v rámci palestínskeho povstania, niektorí Izraelčania poukazujú na to, že Abbás si robil vedeckú ašpirantúru v bývalom Sovietskom zväze a napísal v rámci nej dizertáciu, v ktorej popieral holokaust a minimalizoval počet zabitých Židov počas druhej svetovej vojny.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.