referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oldrich
Nedeľa, 3. decembra 2023
Marcus Aurelius: životopis
Dátum pridania: 26.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Speederko8
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 003
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
Marcus Aurelius nebol pokrvne príbuzný k žiadnemu predchádzajúcemu rímskemu cisárovi – nástupníctvo získal adopciou. Za svojej vlády, to je od 161-180 po Kristovi, viedol víťazné vojny proti Germánom, Sarmatom a iným. Marcus Aurelius je taktiež jediný vládca staroveku, o ktorom máme jeho vlastné svedectvo.... Pri vojnách s Markomanmi po večeroch písaval fylozofické premluvy, k sebe samému. Pôvodne sa chcel hlavne zaoberať fylozofiou, ale osu mu to nedovolil a svoju vládu strávil hlavne k vedeniu vojen. Možno sa chcel písaním odpútať od jednej veľkej radosti – a to o syna Commoda, kde ako otec pomerne sklamal. Rod, z ktorého Marcus Aurelius pochádzal, prišiel do Ríma okolo roku 100 pred Marcusovím narodením. Marcus bol vychovávaný u jedneho konzula, kam chodil na navštevy, aj cisár Hadrianus. Ten v chlapcovi poznal mimoriadnu osobnosť a zariadil mu niekoľko učiteľov.

Marcus pochopil, že dobrý výsledok učitelov závisí na tom, či on sám má o učenie záujem – a on mal! O niekoľko rokov neskôr boli chlapcovi predane príslušné politické úrady a nakoniec Hadrianus doporučil chlapca Antoniovi, svojmu adoptívnemu synovi. Ten mal na Marca veľký vpliv. Po tom, čo Hadrianus zomrel, stal sa císarom Antonius. Jedným z posledných prianí Hadrianusa bolo, aby po Antoniusovi vládol Marcus Aurelius spoločne s ďalším Rimanom – Luciem Verem, ktorý sa ale radšej oddal radostiam lásky, než úradovaniu. A tak po Antoniove smrti nastúpil na trón iba Marcus. Marcus bol znamy svojou ?Striedmosťou? a preto možno ani ľud neprekvapilo, že s velkým pokladom ktory mu predchádzajúci vládca zanechal naložil v prospech ľudí. Zvýšil prídelie obilia rímskym občanom, usporiadaval verejné hry.

Ako bolo už spomínané za vláda Marca Aurelia sa vela bojovalo. Nietorím vojskám velil neponaučiteľný Lucius, ktorý nebol ako vojvodca moc úspešný. Jeho oddiely mj. Dotiahli do Ríma mor, ktorý jediný den zabil 2000 ľudí a za celú dobu svojho vystrájania veľkú časť obyvateľstva Európy. Po more, prišiel hlad, ale Marcus Aurelius nebol tak pesimistický ako ostatní a dúfal, ze hladomor pominie. Po čase naozaj pominul. Marcus mal krásnu (ale nie moc vernú) ženu, ktorá mu na svet priviedla 4 deti z toho dve dcéry a dvojičky (chlapcov). Jedno dievčatko zomrelo skoro, rovnako ako jedno z dvojčiat. Druhá dcéra bola utrápenou vdovou ( bola manželkou Lucia) a druhý syn bol spomínaný Commodus, ktorý sa stal cisárom. Marcus nemal v pláne nechať trón pre Commoda, ale pre víťaza z boja proti Parhom – Avidia Caccia. Lenže ten bol zabitý centuriom svojej vlastnej légie. V roku 176 nášho letopočtu bolo Commodovi 15 rokov a jeho otec ho pred senátom určil spoluvládcom.

V 59 rokoch Marcus Aurelis zomiera vo vojenskom tábore niekde na území dnešného Sremska Mitrovica (územie bývalej Juhoslávie). Neni známa príčina úmrtia, ale predpokladá sa že zomrel na mor alebo na rakovinu. Ešte pred svojou smrťou prejavoval obavy nad budúcou vládou svojho syna Commoda, ktorý jeho obavy naplnil. Marcus Aurelius nebol nikdy iba človek alebo iba císar, bol aj tým aj tým!!

Marcus Aurelius Antoninus sa narodil r voku 121 a zomrel v roku 180.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: internet
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.