referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Roman, Romana
Piatok, 23. februára 2024
Jaohan Lock: život a dielo
Dátum pridania: 26.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: otrok Školy
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 351
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Jaohan Lock (1632-1704). Pedagóg filozof ktorý vypracoval pedagogický systém koncom 17storočia ktorý vyhovoval buržoázie. Neuznával učenie o vrodených ideách(Dekárt fon.). Vypracoval novú teóriu poznania vychádzajúceho zo skúsenosti- empírie. Cieľom Jaohana Locka je: Vychovať gentlemana, ktorý bude rozumne a výhodne riadiť svoje veci. Bol zástancom individuálnej výchovy.

1. Telesná výchova: vydal teoretický spis: Niekoľko spisov o výchove- v ňom je myšlienka: V zdravý duch v zdravom tele- krátka definícia o šťastnom pobyte na zemi. Bol proti rozmaznávaniu detí- žiadal rodičov a vychovávateľov aby deti otužovali, že netreba deti teplo obliekať deti majú vedieť plávať potrava má byť jednoduchá do 3r bez mäsa, deťom dopriať dostatok spánku.

2. Mravná výchova: za základný požadavok považuje disciplína ducha. Základom cnosti je vzdorovanie vlastným náklonnostiam. S výchovou treba začať hneď od malička- dôsledná výchova. Nesprávna je slepá rodičovská láska. Za hlavný prostriedok považuje príklad.

K trestom zaujal stanovisko:
1. v odôvodnených prípadoch ich schválil
2. ale nikdy nie v hneve
3. trestať nemajú rodičia ale cudzí(aby si rodiča zachovali vážnosť). Trest považoval ako posledný disciplinárny prostriedok. Rozumová výchova: už od útleho veku základnou podmienkou je zmyslové vnímanie. Pozornosť venoval aj obsahu vzdelania.

Aby si dieťa najskôr naučilo čítať a potom písať, aby sa učilo najskôr materinský jazyk a keď ho bude ovládať má sa učiť ďalší(farncúština a latinčinu) mladý gentleman by mal ovládať: čítanie písanie zemepis aritmetiku geometriu astronómiu astronómiu etiketu históriu právo filozofiu právne vedy kreslenie účtovníctvo jazdu na koni šerm a tanec plus viaceré remeslá: tesárstvo stolárstvo poľnohospodárstvo. Ako JAK hovorí že vzdelanie by sa malo zakončiť cestovaním.

V diele: Dobrozdranie o chudobe pre obchodnú radu- stanovil úlohy pre deti pracujúcich. Tvrdil taktiež že pre deti zakladať pracovné školy. Povinnú školskú dochádzku od 3-14r.. Deti by na internáte mali dostávať na jedenie do sýtosti chleba a v zime trochu teplej kaše- skromná strava. Deti majú podľa neho pracovať a chodiť do kostola. Zhrnuté: zaoberal sa v pedagogike problematikou mravnej a telesnej výchovy. Pre svoju dobu, čiže v dobe kedy žil stanovil pre buržoáznu spoločnosť úlohy. Presne určil ciele, úlohy a metódy výchovy a vzdelania. Ako filozof a pedagóg ovplyvňoval názory na filozofiu a pedagogiku Jeana Jacqusa Rousseaua.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.