referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radomír
Štvrtok, 29. februára 2024
Abraham Lincoln: Životopis
Dátum pridania: 28.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Matrix
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 552
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Tento významný prezident ,ktorý bojoval za zrušenie otrokárstva v USA sa narodil roku 1809 v obyčajnom zrube v Kentucky. Mal chudobne detstvo a aj to ovplyvnilo jeho politické presvedčenie. Lincoln pochádzal z jednoduchých pomerov a v roku 1837 sa usadil ako právnik v Springfielde. V roku 1834 - 1842 bol členom zákonodarného zhromaždenia štátu Illinois a roku 1847 - 1849 poslancom kongresu vo Washingtone. Do politiky sa vrátil v 1856 ako jeden zo zakladatežov novej Republikánskej strany a v zmysle politiky svojej stany bojoval proti ďalšiemu rozširovaniu otrokárstva v Amerike. Keď však aj najvyšší federálny súd rozhodol o ústavnosti otroctva, stala sa spornou aj zákonnosť samej Republikánskej strany.

V sporoch s demokratmi, ktoré nasledovali , Lincoln rozhodne obhajoval svoj názor , že otrokárstvo je morálna neprávosť a treba ho zrušiť. Týmto postojom si znepriatelil štáty Juhu ,ktorých hospodárstvo bolo založené práve na pracovnej sile otrokov. Lincolnovo zvolenie za prezidenta Spojených štátov amerických pomernou väčšinou občanov v 1860 bolo podnetom pre štáty Juhu ,aby sa odtrhli od USA a vytvorili Konfederované štáty americké. Toto odtrhnutie južných štátov a nekompromisný postoj prezidenta v otázke otrokárstva viedla 12.4.1861 k občianskej vojne. V nej sa bojovalo o viaceré závažné otázky, pričom jednou z nich bolo otroctvo. Bezprostrednou príčinou vojny bolo zvolenie Abrahama Lincolna za prezidenta. Pokúšal sa zastavit šírenie otroctva a dúfal v jeho postupný zánik aj na juhu.
Južné štáty s tým nesúhlasili a jeden za druhým opúšťali Úniu ,aby vytvorili vlastnú alianciu zvanú Konfederácia s vlastným prezidentom Davisom Jeffersonom. Boj sa začal v apríli 1861.

Armádu Konfederácie viedol schpný vodca generál Robert E. Lee. Armada Únie však bola početná a sever bol priemyselný ,takže mohol zásobovať vojsko ,kým hlavným výrobným odvetvím juhu bolo požnohospodárstvo. Vojna bola nežútostná a v čase porážky Konfederácie v roku 1865 bola väčšia časť juhu zničená. Víťazstvo Únie viedlo k zrušeniu otroctva v Spojených štátoch ,ktoré však zostali rozdelené na sever a juh ešte veža rokov. Vo vojne bolo zabitých vyše pol milióna Američanov a ešte viac ich utrpelo zranenia . V občianskej vojne po prvý raz hrali dôležitú úlohu železnice a vojnové železné lode. Vtom istom roku vyhlásil Lincoln zrušenie otroctva v Spojených štátoch amerických. Tým boli všetci otroci slobodní. No nespokojní boli otrokári ,ktorí prišli o svoje zisky z plantáží. Licolnovi sa splnil jeho úmysel zrušenia otrokárstva. Za jeho vlády, ešte pred občianskou vojnou ,mohutnelo úsilie za zrušenie otroctva. K hnutiu ,ktoré viedli bieli Severania zo stredných vrstiev ,sa pripojili mnohí oslobodení otroci. Niektorí bojovali počas občianskej vojny v armáde Únie. Otroci utekali z juhu na sever ,kde ich čakala sloboda.

Černoška Harriett Tubmanová sama utiekla a tajne sa mnohokrát vrátila na juh ,aby odtiaž po železnici prepašovala černošských druhov na sever do bezpečia. Všetko bolo v najlepšom poriadku. Úspešne pokračovala takzvaná rekonštrukcia Juhu a táto rekonštrukcia sa skončila dohodou medzi demokratmi a republikánmi. Až keď Spojenými štátmi otriasla správa z 14. apríla 1865. Keď vo Fordovom divadle vo Washingtone kde sa Lincoln zúčastnil na predstavení sa mu do jeho prezidentskej lóže prikradol fanatik John Wilkes Booth ,herec ,ktorý podporoval v občianskej vojne južné štáty a šestnásteho prezidenta postrelil. Nasledujúci deň vo veku 55 rokov prezident zraneniam podžahol. Zistilo sa ,že Booth mal viacerých komplicov ,ktorí boli spolu s nim popravení.
Za jeho významné činy mu patrí čestné miesto v skalnej stene na vrchu Rushmore v Black Hills v Južnej Dakote v USA kde sú vytesané tváre ďalších významných prezidentov Georgea Washingtona , Tomasa Jeffersona a Theodora Roosevelta.
 
Podobné referáty
Abraham Lincoln: životopis GYM 2.9652 832 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.