referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Móric
Streda, 22. septembra 2021
Elvis Aaron Presley: Životopis
Dátum pridania: 28.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Matrix
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 589
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 5.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 9m 30s
Pomalé čítanie: 14m 15s
 
Elvis Aaron Presley sa narodil Vernonovi a Gladys Presleyovcom v dvoj-izbovom dome v Tupele, v štáte Mississippi 8. Januára 1935. Jeho dvojča, Jessie Garon, zomrel 6 hodín po pôrode a tak vyrastal Elvis ako jedináčik. V roku 1948 sa presťahoval s rodičmi do Memphisu v štáte Tennessee a Elvis tam absolvoval v roku 1953 Humesovu Vysokú Školu.

Na Elvisa pôsobil pop a country tej doby, hudba, ktorú počul v kostoloch a čierne R&B ktoré počúval na historickej Beale Street ako Memfiský teenager. V roku 1954 začal svoju spevácku kariéru s legendárnou značkou Sun Records v Memphise. Na konci roku 1955 bola jeho nahrávacia zmluva predaná spoločnosti RCA Victor. V roku 1956 bol medzinárodnou senzáciou. So zvukom a štýlom ktorý unikátne kombinoval rozličné hudby, ktoré ho ovlivňovali, prerazil sociálne a rasové bariéry tej doby, uviedol úplne novú éru Americkej hudby a populárnej kultúry.
Hral v 33 úspešných filmoch, zapísal sa do histórie so svojimi televíznymi výstupmi a špeciálny, bol hlasno vítaný na svojich, často rekordných, živých koncertných vystúpeniach. Celosvetovo sa predalo cez jednu miliardu nahrávok, viac ako hociktorého iného speváka. Jeho americké predaje mu vyniesli zlaté, platinové a multi-platinové ocenenia za 140 albumov a singlov, o veža viac ako hociktorý iný spevák. Očakáva sa, že predaj ešte porastie s ďalšími certifikáciami a výskumom jeho predošlých diel. Pokračuje aj výskum a dokumentovanie jeho predajov mimo U.S.A. Očakáva sa, že 40% Elvisových predajov bolo mimo U.S.A.

Medzi jeho mnohými oceneniami bolo 14 nominácií (z toho 3 víťazstvá - albumy How Great Thou Art (1967), He Touched Me (1972) a záznam piesne How Great Thou Art z jeho koncertu Naživo v Memfise (1974)) na cenu Grammy od Národnej Akadémie Nahrávacích Umení a Vied, Cena Grammy za Celoživotné Dielo, ktorú obdržal vo veku 36 rokov a bol vyhlásený za Jedného z 10 Výnimočných Mladých Mužov Národa za rok 1970 v ceremónii 16. Januára 1971. Táto cena sa dáva od roku 1938 a je to ocenenie pre všetky oblasti – šport, vláda, veda, medicína, zábava atď. Päť Elvisových nahrávok sa dostalo do sine slávy – pôvodné nahrávky Hound Dog z roku 1956 (pridaná v roku 1988) a Heartbreak Hotel (pridaná v roku 1995), pôvodná nahrávka That`s All Right (pridaná v roku 1998), pôvodná nahrávka z roku 1969 Suspicious Minds (pridaná v roku 1999) a pôvodná nahrávka Don`t be cruel (pridaná v roku 2002) Nech mu jeho status celebrity poskytoval akékožvek výhody, čestne slúžil Armáde U.S.A.

Vďaka jeho talentu, dobrému vzhžadu, charizme a dobrému humoru si získal obžubu miliónov, rovnako ako žudskosť a dobrota, ktorú ukázal za celý svoj život. Známy svetu hlavne svojím prvým menom, je považovaný za jednu z najdôležitejších postáv populárnej kultúry dvadsiateho storočia. Elvis zomrel vo svojom Memfiskom dome, Gracelande, 16. Augusta 1977.

Elvisova trofejová miestnosť v Gracelande je zaplnená zlatými a platinovímy platňami a oceneniami všetkého druhu z celého sveta. Niektoré krajiny: Nórsko, Juhoslávia, Japonsko, Austrália, Južná Afrika, Británia, Švédsko, Nemecko, Francúzsko, Kanada, Belgicko a Holandsko. Je zaujímavé, že okrem rôznych pesničiek k filmom, Elvis nikdy nenahrával v iných jazykoch, a okrem piatich vystúpení v troch Kanadských mestách v roku 1957, nikdy nemal koncert mimo U.S.A. Ale aj tak sú jeho filmy a hudba obžúbené na celej Zemi, a je známy svetu svojím prvým menom.

Elvis nemal menej ako 149 piesní na prvých 100 miestach v Amerických hitparádach. Z týchto 114 bolo medzi prvou 40, 40 bolo medzi prvou 10 a 18 bolo na prvom mieste. Tie sa udržali na prvom mieste celkom 80 týždňov. Mal takisto 90 hitparádových albumov, medzi ktorými bolo 10 na prvom mieste. Toto platí len pre Ameriku. Bol takisto vedúci umelec v Americkom country, R&B, a spirituálnych zborov a jeho zahraničný úspech bol značný.

V roku 1956 urobil Elvis svoj debut s prvým so svojich šiestich vystúpení v Stage Show, čo bol program vysielaný raz do týždňa uvádzaný Tommym a Jimmym Dorseyovcami. Pokračoval dvoma vystúpeniami v Show Miltona Berleho. V tom druhom vystúpil s pesničkou Hound Dog, ktoré bolo tak provokatívne (na tú dobu), že vyústilo do národného škandálu. Elvis sa potom objavil v Show Steva Allena, kde si Allen urobil žart zo senzácie v Berlovej Show tým, že obliekol Elvisa do Smokingu, odstránil jeho obvyklé fyzické krúženie a spieval so zmeneným textom. Ed Sullivan raz povedal, že by nikdy nemal kontroverzného speváka vo svojej vysoko hodnotenej show, ale to bolo pred týždňom, keď Elvisove vystúpenie v Show Steva Allena prekonalo sledovanosť Sullivanovej show. Sullivan zaplatil Elvisovi $50,000 aby urobil tri vystúpenia v jeho show, čo bolo v tej dobe viac peňazí, ako kedy bolo zaplatené za vystúpenie. Keď tam Elvis vystúpil tretí krát v Januári 1957, Ed Sullivan ho prekvapil tým, že na kameru povedal, že nikdy nemal lepšiu skúsenosť s vystúpením známej osobnosti a povedal „Chcel by som povedať Elvisovi a krajine, že toto je skutočne slušný a skvelý chlapec.“ Bolo to práve na tomto vystúpení, keď bol Elvis prvý krát ukázaný len od pásu hore. Elvisove ďalšie vystúpenie bolo v roku 1960, keď Frank Sinatra dal svojej show tému „Vitaj doma, Elvis“, aby ohlásil Elvisov návrat z armády. Elvisovi bolo zaplatené $125,000 aby vystupoval – čím sa opäť zapísal do histórie.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.