referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
George W. Bush: Životopis
Dátum pridania: 10.02.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: swerigel
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 474
Referát vhodný pre: Iné (napr. kurzy) Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
George Walker Bush sa narodil 6. júla 1946 v meste New Haven, štát Connecticut. Je synom 41. prezidenta USA Georgea Herberta Walkera Busha a Barbary Bushovej.

V roku 1968 získal na Yaleskej univerzite titul bakalára v odbore história. Počas vysokoškolských štúdií sa zúčastňoval aj na rôznych športových aktivitách - hrával najmä bejzbal a ragby.

V rokoch 1968-73 pôsobil v armáde USA ako pilot lietadla F-102 v Texase a potom sa opäť venoval štúdiu. V roku 1975 úspešne ukončil Obchodnú fakultu Harvardskej univerzity.

V rokoch 1975-86 obchodoval s ropou a zemným plynom a založil si vlastnú spoločnosť Bush Exploration. Tá sa v roku 1983 spojila s ďalšou firmou podnikajúcou v oblasti energetiky, pričom Bush ml. sa stal prezidentom novej spoločnosti Spectrum Corporation (do roku 1986).

Bushovi jr. sa podarilo zhromaždiť skupinu obchodníkov, ktorí od Eddieho Chilesa roku 1989 odkúpili bejzbalový tím Texas Rangers. V tomto biznise pôsobil až do roku 1994, keď sa stal guvernérom Texasu.

Do sveta vysokej politiky ho v roku 1978 katapultovala nominácia Republikánskej strany za poslanca v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu za texaský 19. obvod. V kampani zdôrazňoval najmä potrebu vyrovnaného federálneho rozpočtu pri znižovaní výdavkov a daní, čo malo stimulovať vytváranie nových pracovných miest. Keď však kreslo kongresmana získal konkurent z Demokratickej strany Kent Hance, Bushova sľubná politická kariéra sa načas prerušila.

Do politiky sa vrátil až v roku 1988 ako poradca vo volebnom tíme svojho otca. V roku 1994 kandidoval proti vtedajšej guvernérke Texasu Ann Richardsovej a 8. novembra ju vo voľbách porazil väčšinou hlasov.

O štyri roky neskôr Bush znova vyhral guvernérske voľby, tentoraz však získal 68,6 percenta hlasov a doslova prevalcoval svojho demokratického súpera Garryho Maura.

Ako texaský guvernér sa usiloval o znižovanie daní, ktoré boli najvyššie v histórii tohto amerického štátu. Medzi jeho priority patrilo aj školstvo a vzdelávanie. Aj ako prezidentský kandidát presadzoval rozsiahle zníženie daní pre všetkých, zvýšenie úrovne školstva a posilnenie sociálneho zabezpečenia a zdravotného poistenia. Jeho pôsobenie vo funkcii guvernéra však neobišla ani kritika, predovšetkým za výkon trestu smrti.

Republikánska strana na záver svojho nominačného zjazdu 2. júla 2000 oficiálne nominovala Busha jr. za svojho kandidáta v novembrových voľbách americkej hlavy štátu. Za viceprezidentského kandidáta republikáni oficiálne nominovali Dicka Cheneyho. V prezidentských voľbách sa Bush postavil oproti vtedy odstupujúcemu viceprezidentovi z Demokratickej strany Alovi Gorovi.

Gore vtedy získal vyšší počet voličských hlasov, Bush však získal prevahu medzi voliteľmi v zbore voliteľov a napokon sa stal aj prezidentom po tom, ako mu Najvyšší súd priznal víťazstvo na Floride. Súčasný prezident nastúpil do Bieleho domu v januári 2001.

Rovnaký republikánsky tandem sa uchádzal o priazeň voličov aj v prezidentských voľbách 2004, v ktorých im súperom bol John Kerry a jeho kandidát na funkciu viceprezidenta John Edwards. Výsledkami hlasovanie pripomínalo predchádzajúce voľby z roku 2000.

George W. Bush a jeho manželka Laura Welchová, bývalá učiteľka a knihovníčka, sa prvýkrát stretli na večeri u ich spoločných priateľov O´Neillovcov v lete roku 1977 v Midlande. Už o tri mesiace - 5. novembra 1977 - vystrojili malú svadbu. Majú spolu dve dcéry - dvojičky Barbaru a Jennu.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.