Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Bedřich Smetana: Životopis

Život: Bedřich Smetana ( 1824 - 1884) sa narodil v Litomyšle, v Česku. Študoval na gymnáziu v Jindřichově Hradci, v Jihlave, v Havličkově Brode, v Prahe a v Plzni. Ako klavirista vystúpil prvýkrát v roku 1830 na akadémii litomyšlských filozofov. Založil v Prahe súkromnú klavírnu školu. Vrcholom tohto obdobia je klavírny trio g mol (1855), do ktorého vložil smútok zo smrti svojej dcéry Bedrisky. Roku 1856 odcestoval do švédskeho Göteborgu.

Bedřich Smetana skomponoval mnoho významných diel. V jeho úžasnej tvorbe ho však od roku 1874 obmedzovala hluchota. Napriek tomuto strašnému postihnutiu sa mu podarilo vytvoriť majstrovské diela, ktoré patria medzi klenoty českej i svetovej hudby. Ako hluchý zložil Moju vlasť, Hubičku, Sny, České tance a Pražský karneval. Bedřich Smetana zomrel 12. mája 1884 v Pražskom ústave pre choromyseľných.

Diela: Medzi najkrajšie opery patria Braniboři v Čechách (1863), Predaná nevesta (1866), ktorú aj sám dirigoval, Dalibor, Libuša, Hubička (1876), Tajomstvo (1877), Čertova stena (1879-1882). Za svetový klenot možno pokladať cyklus symfonických básní Moja vlasť, ktorá ospevuje české dejiny (Vyšehrad, Šárka a Tábor) a prírodu (Vltava, Z českých lúk a hájov).

Zaujímavosť: Operu Libuša skomponoval pri príležitosti otvorenia Národného divadla v Prahe v roku 1881.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk