referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viktor
Pondelok, 26. februára 2024
Jules Verne: Životopis
Dátum pridania: 23.03.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: swerigel
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 281
Referát vhodný pre: Iné (napr. kurzy) Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Sto rokov od smrti francúzskeho spisovateľa, majstra vedecko-fantastických a dobrodružných románov Julesa Verna uplynie vo štvrtok 24. marca. Narodil v Nantes 8. februára 1828. Svoje túlavé topánky predviedol rodičom už veľmi skoro, keď sa namiesto do školy vybral s kamarátmi na jeden z ostrovov rieky Loiry za dobrodružstami. Spolu s Bratom Paulom chodil do cirkevnej školy sv.Donatiena a už vtedy sa jeho školské zošity zapĺňali kresbami fantastických strojov a útržkami príbehov, ktoré nesúviseli so školskými osnovami.

Ako jedenásťročný sa pokúsil ujsť z domu ako plavčík na trojsťažníku Coralia plaviacom sa do Indie. Z jeho cesty nebolo nakoniec nič, pretože ho v najbližšom prístave od cesty odhovoril otec. Neskôr po maturite na kráľovskom lýceu v Nantes mal pokračovať v tradícii otca advokáta štúdiom práva v Paríži. Tu sa dostal do spoločnosti Victora Huga a Alexandra Dumasa st., ktorému pre jeho divadlo ponúkol svoju prvú hru - veršovanú komédiu Zlomené steblá. Uviedli ju však pod menom Dumasa mladšieho, avšak autorstvo mu umelecká spoločnosť priznala. Advokátske skúšky nakoniec zložil, odmietol však vrátiť sa do rodného mesta do otcovej kancelárie.

Prvé literárne práce uverejnil Verneovi almanach Musée des familles, prvé platené miesto získal v roku 1851 ako tajomník Lyrického divadla. Svoj prvý veľký román Päť týždňov v balóne dokončil Verne v roku 1862. Priniesol mu úspech. S vydavateľom Hetzelom uzatvoril zmluvu na 20 rokov a záväzok napísať ročne dva romány za honorár 20.000 frankov. Svoje literárne začiatky zobrazil aj v románe Dvadsaťtisíc míľ pod morom.

Obdivuhodné cesty fantáziou Julesa Verna dokumentuje 56 románov - Deti kapitána Granta, Cesta na mesiac, Cesta okolo zeme za 80 dní Vynález skazy, Dobrodružstvá kapitána Hatterasa, Robur Dobyvateľ, Cesta na mesiac, Plávajúce mesto, Tajuplný ostrov, Hviezda juhu, Oceľové mesto a ďalšie. Posledný román Invázia mora mu vyšiel až po smrti.
 
Zdroje: TASR
Podobné referáty
Jules Verne: životopis 2.9475 791 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.