referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Nedeľa, 10. decembra 2023
Alžbeta I. životopis
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: erikaa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 662
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
- Alžbeta mala iba tri roky, keď jej matku popravili. Alžbeta samotná nástrahy tudorovského dvora prežila, zaradila sa medzi najväčších anglických panovníkov a stala sa symbolom prekvitajúcej anglickej kultúry.

Keď 17. novembra 1558 zomrela horlivá rímskokatolícka kráľovná Mária Tudorová, mnoho jej poddaných si vydýchlo od úľavy, lebo sa skončila éra prenasledovania a upaľovania protestantov. Dvadsaťpäťročná nevlastná sestra zosnulej kráľovnej Alžbeta, dcéra Anny Boleynovej, žila v tom čase v čiastočnom ústraní v Hatfielde. Keďže bolo známe, že sa teší priazni protestantov a je schopná konšpirovať proti kráľovnej, ocitol sa jej život neraz v nebezpečenstve. Už ako dieťa ovládala Alžbeta umenie pretvárky a stala sa veľmi obozretnou. Ako nová kráľovná musela Alžbeta čeliť veľkým problémom. Anglicko bolo slabé, neveľmi bohaté a obklopené potenciálnymi nepriateľmi. Alžbeta bola mladá žena, a tak sa očakávalo, že sa čoskoro vydá. Bola najlepšou "partiou" v Európe, r.1559 sa o ňu uchádzalo 12 kráľov či princov. Kráľovná sa týmto ponukám vyhýbala, ale ponechávala svojich ctiteľov stále v nádeji na úspech a dúfala, že vďaka tejto starostlivo premyslenej taktike udrží katolícke mocnosti - Francúzsko a Španielsko - rozdelené. Opierajúc sa o dielo svojho otca Henricha VIII. upevnila Alžbeta postavenie národnej anglikánskej cirkvi, ktorá sa vyhla extrémom katolíkov a kalvinistických puritánov. Potlačenie katolíckeho povstania ju však viedlo k úplnému rozchodu s Rímom: pápež Pius V. vydal bulu, v ktorej Alžbetu ako uzurpátora a kacíra zbavil trónu. Tak sa kráľovná stala vedúcou postavou medzi európskymi protestantskými vládcami. Podporovala Nizozemcov v ich rozhorčenom odboji proti Španielsku a Hugenotov vo Francúzsku. Keďže jej neustále chýbali peniaze, povolila svojim korzárom, ako boli sir Francis Drake či sir John Hawkins, útočiť na španielske lode privážajúce drahé kovy z Nového sveta, čím si rozhnevala Španielsko.

Veľké ohrozenie Alžbetinho postavenia prichádzalo zo strany jej sesternice - katolíčky Márie Stuartovej, škótskej kráľovnej a vdovy po francúzskom kráľovi Františkovi II., ktorá si robila nároky na anglický trón. R. 1568 ju protestantská šľachta vyhnala zo Škótska. Mária ušla do Anglicka, kde ju Alžbeta držala v "domácom väzení". V nasledujúcich rokoch odhalili celý rad sprisahaní, ktorých cieľom bolo dosadiť na trón namiesto Alžbety Máriu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Alžbeta I. životopis SOŠ 2.9712 740 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.