Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Jana z Arku - Panna Orleánska životopis

- roľnícke dievča Janu z Arku popravili vo veku 19 rokov, ale svojou odvahou povzbudila Francúzov k tomu, aby vyhnali z krajiny Angličanov.

Jana z Arku vďačí za svoju slávu krátkemu romantickému životu a patetickej smrti. Vďaka zásahu počas storočnej vojny proti Anglicku zostala navždy hrdinkou Francúzska, ale napriek všetkej odvahe a oddanosti Karolovi VII. nebola tým, čo z nej vytvorila ľudová mytológia, teda záchrankyňou svojej krajiny.

Narodila sa pravdepodobne roku 1412 ako dcéra roľníka v oblasti Champagne vo východnom Francúzsku. Vyrástla z nej inteligentná a priama mladá žena. Hoci od útleho detstva počúvala "Božie hlasy", nedá sa v jej prípade hovoriť o fanatizme a náboženskom mysticizme. Roku 1428, keď mala 16 rokov, ju tieto hlasy prinútili, aby prišla na pomoc Karolovi, ktorý bol už pred šiestimi rokmi vyhlásený za kráľa, ale anglické okupačné vojská mu nedovolili vládnuť. Jana presvedčila francúzskeho veliteľa Roberta de Baudricourta, aby kráľovi odovzdal jej odporúčajúce listy.

Na Karolov dvor do Chinonu na Loire prišla prezlečená za muža so šesťčlenným sprievodom. Keď rozpoznala kráľa v dave dvoranov a prešla teologickou skúškou, dovolili stretnúť sa s ním. Za niekoľko minút presvedčila demoralizovaného kráľa, že prišla na Boží príkaz, aby zachránila Francúzsko: s jej pomocou by mohol svoj nárok na trón presadiť.

Karol jej poskytol vojenský oddiel, s ktorým sa zúčastnila boja. Nijaké strategické rozhodnutia síce pravdepodobne neovplyvnila, ale v dôsledku svojej rozhodnosti a statočnosti bola v máji 1429 duchovnou oporou pri záchrane obliehaného Orleánsu, kde ju ťažko zranil šíp. Potom presvedčila Karola, aby odišiel do Remeša - mesta, v ktorom bývali francúzsky králi tradične korunovaní a ktoré ležalo hlboko na území okupovanom Angličanmi.

V júli bol Karol konečne korunovaný, pričom Jana stála v priebehu celého ceremoniálu po jeho boku. Keď svoje poslanie splnila, k obyčajnému životu pastierky sa už nevrátila. Zostala na bojovom poli, v máji 1430 ju burgundskí spojenci Angličanov zajali pri Compiegne. V tom čase sa už Panna Orleánska stala symbolom národného obrodenia, preto Angličania zaplatili za jej vydanie vysokú sumu. Jej osud bol spečatený.

Aby sa Angličania vyhli zodpovednosti za smrť Jany z Arku, odovzdali ju cirkevnému súdu v Rouene, kde ju obvinili z kacírstva za to, že údajne dostala príkaz priamo od Boha bez prostredníctva cirkvi. Karol jej hanebne na pomoc neprišiel.

Jana v priebehu zdĺhavého procesu vyšetrovateľom statočne odolávala, potom sa odvolala a bola odsúdená na doživotie. Krátko nato však vzala svoje odvolanie späť, predviedli ju pred svetský súd a odsúdili na smrť. V máji 1431 ju v Rouene upálili na hranici.

Karol na jej tragický osud nezabudol. O 25 rokov neskôr ju dal rehabilitovať súdnym tribunálom. Roku 1909 bola blahorečená a roku 1920 ju katolícka cirkev vyhlásila za svätú. .

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk