referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Sobota, 9. decembra 2023
Jana z Arku - Panna Orleánska životopis
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: erikaa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 426
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
- roľnícke dievča Janu z Arku popravili vo veku 19 rokov, ale svojou odvahou povzbudila Francúzov k tomu, aby vyhnali z krajiny Angličanov.

Jana z Arku vďačí za svoju slávu krátkemu romantickému životu a patetickej smrti. Vďaka zásahu počas storočnej vojny proti Anglicku zostala navždy hrdinkou Francúzska, ale napriek všetkej odvahe a oddanosti Karolovi VII. nebola tým, čo z nej vytvorila ľudová mytológia, teda záchrankyňou svojej krajiny.

Narodila sa pravdepodobne roku 1412 ako dcéra roľníka v oblasti Champagne vo východnom Francúzsku. Vyrástla z nej inteligentná a priama mladá žena. Hoci od útleho detstva počúvala "Božie hlasy", nedá sa v jej prípade hovoriť o fanatizme a náboženskom mysticizme. Roku 1428, keď mala 16 rokov, ju tieto hlasy prinútili, aby prišla na pomoc Karolovi, ktorý bol už pred šiestimi rokmi vyhlásený za kráľa, ale anglické okupačné vojská mu nedovolili vládnuť. Jana presvedčila francúzskeho veliteľa Roberta de Baudricourta, aby kráľovi odovzdal jej odporúčajúce listy.

Na Karolov dvor do Chinonu na Loire prišla prezlečená za muža so šesťčlenným sprievodom. Keď rozpoznala kráľa v dave dvoranov a prešla teologickou skúškou, dovolili stretnúť sa s ním. Za niekoľko minút presvedčila demoralizovaného kráľa, že prišla na Boží príkaz, aby zachránila Francúzsko: s jej pomocou by mohol svoj nárok na trón presadiť.

Karol jej poskytol vojenský oddiel, s ktorým sa zúčastnila boja. Nijaké strategické rozhodnutia síce pravdepodobne neovplyvnila, ale v dôsledku svojej rozhodnosti a statočnosti bola v máji 1429 duchovnou oporou pri záchrane obliehaného Orleánsu, kde ju ťažko zranil šíp. Potom presvedčila Karola, aby odišiel do Remeša - mesta, v ktorom bývali francúzsky králi tradične korunovaní a ktoré ležalo hlboko na území okupovanom Angličanmi.

V júli bol Karol konečne korunovaný, pričom Jana stála v priebehu celého ceremoniálu po jeho boku. Keď svoje poslanie splnila, k obyčajnému životu pastierky sa už nevrátila. Zostala na bojovom poli, v máji 1430 ju burgundskí spojenci Angličanov zajali pri Compiegne. V tom čase sa už Panna Orleánska stala symbolom národného obrodenia, preto Angličania zaplatili za jej vydanie vysokú sumu. Jej osud bol spečatený.

Aby sa Angličania vyhli zodpovednosti za smrť Jany z Arku, odovzdali ju cirkevnému súdu v Rouene, kde ju obvinili z kacírstva za to, že údajne dostala príkaz priamo od Boha bez prostredníctva cirkvi. Karol jej hanebne na pomoc neprišiel.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Galéria k článku [1]
Podobné referáty
Jana z Arku - Panna Orleánska životopis SOŠ 3.0099 467 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.