referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Sobota, 1. októbra 2022
Jozef Tiso životopis
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jurij
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 8 133
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 30.6
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 51m 0s
Pomalé čítanie: 76m 30s
 
Úvod


Cieľom tejto mojej práce je bližšie spoznať, prípadne objasniť, politickú kariéru asi najdiskutabilnejšej osoby z dejín slovenského národa, ktorou dr. Jozef Tiso bezpochyby je.
Ešte pred písaním tejto práce som sa prvé fakty o Slovenskom štáte a o dr. Jozefovi Tisovi dozvedel od svojho deda, ktorý mal v období Slovenského štátu 15 rokov. Jeho spomienky ma síce inšpirovali k písaní tejto práce, v samotnej práci som ich však nepoužil. Pri písaní práce som fakty čerpal hlavne z kníh samotných účastníkov politického života Slovenského štátu, pretože ich prístup sa mi zdal byť najpodrobnejší aj keď značne skreslený ich snahou ospravedlniť vlastné činy. ”Predprevratovú” literatúru som síce používal, ale tá sa mi zdala ešte viac neobjektívna, keďže komunistická literatúra sa očividne snažila o úplné a neoddiskutovateľné odsúdenie samostatného slovenského štátu protisovietskeho zamerania. Bližšie sa zhodnotením literatúry zaoberám v Poznámkach. Hlavným dôvodom prečo som sa rozhodol napísať túto prácu, je snaha zosumarizovať názory na udalosti tohto obdobia, pretože pri štúdiu literatúry som sa stretol s neuveriteľným ”mantinelizmom”, kedy bola osobnosť dr. Jozefa Tisu stavaná jednoznačne buď na stranu najhorších vojnových zločincov, alebo na stranu svätcov bez jedinej chyby a poškvrny. Cieľom mojej práce nie je vyniesť jednoznačný súd nad osobnosťou dr. Tisu, ale snaha zaujať k jeho osobnosti stanovisko, ktoré by sa blížilo k pravde trochu viac ako komunistická alebo proľudácka literatúra. 1.1 Biografická metóda - charakteristika

Základom biografickej metódy je prístup k spoločenskej skutočnosti prostredníctvom poznatkov o živote jedincov. Východiskovou predstavou pre použitie biografickej metódy je názor, že spoločnosť sa skladá z jedincov, ktorí majú svoje osobitné záujmy a názory, že zo stretania týchto záujmov sa rodí to, čomu hovoríme dejiny. Jedinec teda nie je jedinečnou zložkou vývoja, ale predovšetkým súčasťou spoločnosti a príslušníkov určitej záujmovej skupiny, triedy, profesie. Osvetlením a výkladom jeho postojov a záujmov potom vysvetlíme aj spoločenské vzťahy, do ktorých zasahuje.
Priekopníkom biografickej metódy sa v anglosaskej historiografii stal už v medzivojnovom období Sir Lewis Namier (odtiaľ tzv. ”namierizmus”).
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Galéria k článku [1]
Podobné referáty
Jozef Tiso životopis SOŠ 2.9589 1077 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.