Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Clive Staples Lewis: Životopis

Anglický spisovateľ Clive Staples Lewis (Jack) sa narodil 29. novembra 1898 v Belfaste. Študoval na University College v Oxforde a neskôr tam začal učiť. V roku 1926 sa zoznámil s J.R.R. Tolkienom. Títo spolu s niekoľkými ďalšími vytvoria spoločenstvo "Inklings" (dalo by sa voľne preložiť ako "Škrabáci"). Pod vplyvom Tolkiena sa prekonvertuje na kresťanskú vieru, čo má aj podstatný vplyv na jeho spisovateľskú dráhu.
Lewis nie je len spisovateľ detských knižiek. Jeho podstatná časť tvoria
náboženské diela, zaoberal sa hlavne podstatou ľudstva. Dokonca sa vytvoril odbor takzvaný „Lewisiológia.“ Mnohí autori sa snažia rozoberať jeho diela. Podstatnou časťou jeho tvorby, tvorí náboženská literatúra, ktorej známe diela sú Perelandra, Alegória lásky, O iných svetoch a pod.

V roku 1950 vychádza prvý z príbehov Kroniky Narnie: Lev, Čarodejnica a skriňa, ďalších šesť dielov vyšlo v ročných intervaloch).
Posledný diel Posledná bitka bola dokonca ocenená prestížnou cenou Carnegie.
1.Lev, čarodejnica a skriňa
2.Princ Kaspian
3.Plavba ranného tuláka
4.Strieborná stolička
5.Kôň a jeho chlapec
6.Čarodejov synovec
7.Posledná bitka

Svoj slobodný život završuje manželstvom s Joy Davidmanovou, ktorá mala dvoch synov z prvého manželstva, ale o pár rokov neskôr umiera na rakovinu. S jej smrťou sa nikdy nezmieril. Jeho vzťah k Joy bol sfilmovaný vo filme Krajina tieňov, kde si hlavnú rolu zahral Anthony Hopkins. Ich vzťah nikdy neprekročil hranicu priateľstva, keďže Joy si vzal, aby získala britské občianstvo. Ale pri jej chorobe si uvedomí, že do jeho súkromia prenikol napriek tomu hlboký cit menom láska.
Imaginatívna krajina Narnie
V jeho literárnom diele možno nájsť dve hlavné polohy: knihy o otázkach viery určené pre širokú verejnosť a prozaické diela s zameraním na sci-fi alebo "fantasy", ako sa tento žáner neskôr nazve, a dobrodružný cyklus rozprávok Kroniky Narnie. Totižto už ako dieťa bol fascinovaný rozprávkami, mýtmi a starými legendami, ktoré mu rozprávala jeho írska vychovávateľka, ktorú prostredníctvom nenápadných figúr zakomponoval do svojich knižiek.
Myšlienka faunov nosiacich balíčky a dáždniky v zasneženom lese ho napadla vo veku 16 rokov. Ale až o mnoho rokov neskôr, ako profesor na Cambridgskej univerzite, spojil fauna so zlou kráľovnou a úžasným levom.

Narnia je názov imaginárnej krajiny, kde sa odohráva dej všetkých 7 dielov kroník. Hlavnými hrdinami sú deti (Peter, Edmund, Zuzana a Lucia a v jednom časti to je Polly (Gabriela) a Diviš, ktoré bojujú proti silám zla, predstavovaným krutou čarodejnicou Jadis, vládkyňou tmy a chladu. Deti zistia, že na dosiahnutie svojho cieľa a porazenie Zla musia prekonať mnoho prekážok a zakúsiť mnohé strádanie, avšak odvaha, vytrvalosť a čestnosť im napokon pomôžu v ich úsilí. Naopak, zrada a zákernosť tých, ktorí sa zapredali nenávidenej čarodejnici, vedú napokon k ich záhube. Deťom v ich zápase pomáha mýtická postava leva Aslana, ktorá sa stáva alegorickým zobrazením Boha: je prísny, ale spravodlivý, chápajúci a odpúšťajúci, a zjaví sa vždy v poslednom okamihu, aby porazil mocnosti Zla. Príbehy vytvárajúce sedemdielny cyklus Kroník Narnie si získali obľubu u celých generácií mladých čitateľov a spolu s románmi Hobbit a Pán prsteňov J.R.R. Tolkiena patria už ku klasike anglickej literatúry pre deti a mládež. Všetkých 7 dielov navzájom súvisia, ale nenasledujú za sebou chronologicky. Ak si prvý krát prečítate knižky v poradí, v ktorom vyšli, pochopíte ich spojitosť. Potom ich môžte čítať znova a znova v poradí, v akom sa vám zachce.
Zaujímavým prvkom bol jeho štýl písania a využívanie anglického jazyka. Mal obrovský talent v tom, že vedel veľmi jasné vložiť myšlienku do textu a pritom sa nesnažil použiť zbytočných kvantum slov. Čo bolo potrebné povedať, bolo povedané.

Ako už bolo spomínané, kresťanstvo veľmi ovplyvnilo Lewisovu tvorbu. Existuje mnoho polemík, diskusií, napísaných kníh, ktoré rozoberajú jednotlivé náboženské znaky v postavách a ich konaní. Ale autor sám povedal, že nemienil do týchto rozprávok vkladať žiadne náboženské alegórie, ale sú neprehliadnuteľné. Ľudia si vykladajú Bibliu, porovnávajú žalmy, ale myslím, že v prvom rade dielko bolo venované deťom, ktoré si ťažko vie vybrať z toho Biblické prvky. Ako sám Jack povedal, je to len jeho vlastná fantázia a príbeh, ktorý by chcel sám čítať, keďže v tej dobe nevychádzali žánre, ktoré by ho veľmi oslovovali. To, že sú tam biblické prvky vyviera len z jeho života, keďže bol silný veriaci katolík. Ale ak si niekto potrebuje hľadať vysvetlenia, je to na ňom. Nakoniec, jeho diela priviedli mnoho neveriacich do kostolov. Pre nekresťana to môže len znamenať ďalšiu zaujímajú četbu pre deti. V každom prípade, Letopisy pomáhajú deťom (a rodičom) pochopiť základnú vojnu v živote medzi dobrom a zlom.
Prvý diel Narnie – Lev, čarodejnica a skriňa, takmer nikdy nevyšiel, pretože Tolkien ho tak skritizoval, že ho Jake takmer nedokončil.

Tvorenie postáv
Lewisovou úžasnou schopnosťou bolo skĺbenie skutočného sveta so svetom imaginatívnym. Pri písaní sa jeho postavy vyprofilovali do zaujímavých figúr. Inšpiráciu nachádzal v starovekých mytológiách, takže do svojho kráľovstvá pridal hovoriace zvieratá a postavičky ako faunov, kentaurov, driádov a iné mytologické tvory. Tieto antropomorfizované príšerky si rýchlo našli cestu do Narnie. Nebolo to len kvôli tomu, že si vysníval tieto postavičky, ale aj kvôli tomu, že prostredníctvom týchto postavičiek mohol komunikovať s mladým obecenstvom bez toho, aby stratil ich záujem.
Hlavné postavy sú ľudia, deti, ktoré musia zachrániť rozprávkový svet a nie raz. Sú hlavnými vládcami tejto krajiny po stáročia. Deti sa pri čítaní môžu stotožňovať s týmito postavičkami, ktoré nemajú ani čarovnú schopnosť.
Túto úlohu zastupujú zvieratá, ktoré sú ich poddanými a kamarátmi. Najvyššie Dobro reprezentuje Aslan a zlo je zobrazené rôznymi známymi postavičkami ako sú Čarodejnica, ktorá má všetky črty, ktoré čarodejnice majú. Je krásna, ale chladná, má magické schopnosti, ktoré využíva k svojmu dobru a jej poddaní, ktorí sú zlé a hlúpe zvieratá a bytosti ako škriatkovia a pod.

Aslan bol najvyššia bytosť, ktorá stvorila tento čarovný svet. Bol to vysoký a mocný lev, ktorý sprevádza čitateľa vo všetkých 7 dieloch kroniky. Objaví sa vždy v okamihu, keď je najviac potrebný a zmizne v okamihu, ani si to nevšimnete. Sála z neho dobrý pocit a hneď od začiatku si ho zamilujete. Ak by ste si to chceli prirovnať k Novému Zákonu, hneď sa vám evokuje postava Boha. Dalo by sa to aj vysvetliť ako cesta detí, ktoré objavia, že Boh existuje aj v inom svete. Aslan nie jeden krát zdôraznil, že on je všade, aj v skutočnom svete.

Inšpirácia
Lewis okrem postáv našiel v klasickej mytológií, v stredovekej tradícií rytierstvo a kniežatstvo, čo mu bolo veľmi blízke. Prvky ako rytierske zápasy na bitevnom poli, striktné kódy odvahy a úcty, preniesol do tejto kroniky.
Sny v ktorých sa mu zobrazovali postavičky pomaličky vkladal do deja, napríklad ako sa dostal do prvej časti faun s dáždnikom, čarodejnica a po mnohých snoch o levovi, mu vznikla postavička Aslana.

V prvých dvoch častiach Aslan pomaly vedie deti, aby sa stali mocnými vládcami Narnie. Zničia zlú čarodejnicu, ktorá premenila Narniu na ľadovú krajinu. Samozrejme, že čarodejnica sa ešte objaví v ďalších častiach, ale už nebude mať takú moc, ako predtým. Narnia sa vráti do pôvodnej podoby, všetci sa budú radovať a hodovať. Deti sa stanu vládcami a budú viesť mnohé ďalšie vojny, ktoré vždy vyhrajú. Budú rešpektované a hrdinami po mnohé ďalšie stáročia.
V tretej časti, vojdeme do teologický vôd, kde sa stretneme s Aslanom vo viacerých podobách a v symboloch sa stretneme s očistením duše, kde chlapec Eustace sa kvôli jeho nenásytnosti stane drakom, a svojou nezištnou pomocou ostatným, mu Aslan dopomôže zmeniť sa späť na človeka, keď mu zošúpe dračiu kožu, čo môžme interpretovať ako zbaviť sa starých hriechov. Dokonca, postavička Ripčíc sa dostane do Aslanovej krajiny, ktorá je až na konci sveta. Túto krajinu Aslana môžme považovať za raj alebo nebo. S jeho svetom sa stretávame aj v štvrtej časti, kam sa dostane princ Rillian sa svoje celoživotné úsilie o ochranu a múdre vládnutie v Narnii. Aslan nám na konci vysvetlí, že ľudia síce umrú vo svojej krajine, ale znova sa zrodia po boku Aslana a ostanú v jeho kraji.

Dej v knihách graduje, stáva sa obtiažnejším. Veľmi často je spomenuté jedlo a hostiny, ktoré sa v Narnii konajú, čo šteklí na detské zmysli. S humornou nadsázskou je tam spomenutá politika, ale nikto z postavičiek jej nerozumie, čím asi Lewis chcel oddeliť ten dospelácky svet, so svetom detským.
V predposlednej knihe sa dozvedáme, ako vlastne vznikla Narnia. Aslan poveril dvoch ľudí, dospelých zo skutočného sveta, aby sa stali prvými kráľmi v tejto krajine. Už vtedy sa formuje postava zlej čarodejnice, ktorú deti omylom privedú z iného sveta.
Kroniky končia Posledným dňom, kedy zaniká Narnia, ale vzniká nová forma. Ide o veľký boj v krajine, kde sa stretávajú všetky postavičky, s ktorými sme sa stretávali v knižkách.

Veľa krát bolo slovo Narnia skloňované v súvislosti s Harrym Potterom, ktorého nie veľmi chválili, čo sa týka posolstva pre deti. Obe rozprávky vychádzajú zo spoločného základu. Čarovná krajina, čarodejnice, boj dobra a zla, ľudia, prelínanie skutočného s neskutočným a pod. Pri Harrym Potterovi sa deti zosobňovali s Potterom, ktorý kúzlil, nebol skutočný. Pri Narnii sa človek vžíva do detských postáv, ktorí sú hrdinovia aj bez čarovania, odolávajú zlu, bojujú sním a nakoniec dostávajú aj následné uznanie.

Veľmi dôležité pre deti je aj poznanie, že dospeláci sú tí, na ktorých sa vždy pri probléme môžme obrátiť. Formu dospelého môžme vidieť v Aslanovi a deti cítia, že musia prijať tú vyššiu silu, aby im pomohla, ale sami sa cítia byť hrdinami.
Každá jedna knižka má svoje posolstvo, či už je to dobré čítanie, alebo niečo hlbšie, ostáva na nás. Na záver môžem dodať, že na Narniu sa môžte tešiť, pretože sa dostane do kín v decembri 2005 ako kreslený film.

Linky:
Into the Wardrobe - cslewis.drzeus.net/
Narnia - books.narnia.com/>.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk