referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Sobota, 9. decembra 2023
Clive Staples Lewis: Životopis
Dátum pridania: 19.09.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Alana
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 556
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 5.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 9m 0s
Pomalé čítanie: 13m 30s
 
Anglický spisovateľ Clive Staples Lewis (Jack) sa narodil 29. novembra 1898 v Belfaste. Študoval na University College v Oxforde a neskôr tam začal učiť. V roku 1926 sa zoznámil s J.R.R. Tolkienom. Títo spolu s niekoľkými ďalšími vytvoria spoločenstvo "Inklings" (dalo by sa voľne preložiť ako "Škrabáci"). Pod vplyvom Tolkiena sa prekonvertuje na kresťanskú vieru, čo má aj podstatný vplyv na jeho spisovateľskú dráhu.
Lewis nie je len spisovateľ detských knižiek. Jeho podstatná časť tvoria
náboženské diela, zaoberal sa hlavne podstatou ľudstva. Dokonca sa vytvoril odbor takzvaný „Lewisiológia.“ Mnohí autori sa snažia rozoberať jeho diela. Podstatnou časťou jeho tvorby, tvorí náboženská literatúra, ktorej známe diela sú Perelandra, Alegória lásky, O iných svetoch a pod.

V roku 1950 vychádza prvý z príbehov Kroniky Narnie: Lev, Čarodejnica a skriňa, ďalších šesť dielov vyšlo v ročných intervaloch).
Posledný diel Posledná bitka bola dokonca ocenená prestížnou cenou Carnegie.
1.Lev, čarodejnica a skriňa
2.Princ Kaspian
3.Plavba ranného tuláka
4.Strieborná stolička
5.Kôň a jeho chlapec
6.Čarodejov synovec
7.Posledná bitka

Svoj slobodný život završuje manželstvom s Joy Davidmanovou, ktorá mala dvoch synov z prvého manželstva, ale o pár rokov neskôr umiera na rakovinu. S jej smrťou sa nikdy nezmieril. Jeho vzťah k Joy bol sfilmovaný vo filme Krajina tieňov, kde si hlavnú rolu zahral Anthony Hopkins. Ich vzťah nikdy neprekročil hranicu priateľstva, keďže Joy si vzal, aby získala britské občianstvo. Ale pri jej chorobe si uvedomí, že do jeho súkromia prenikol napriek tomu hlboký cit menom láska.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.