referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Utorok, 5. decembra 2023
Josip Broz Tito: Životopis
Dátum pridania: 21.09.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: pind
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 7 055
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 28.1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 46m 50s
Pomalé čítanie: 70m 15s
 

Maršal Tito, občianskym menom Josip Broz, sa celkom určite zaraďuje medzi najvýznamnejšie politické a vojenské osobnosti dejín 20. storočia i celej histórie. Je však zároveň aj jednou z najdiskutabilnejších postáv. Škála názorov na jeho osobu siaha od nekritického obdivu, až k pohŕdaniu a bagatelizovaniu jeho celkového prínosu Juhoslávii a Balkánu.

Na našom území sa každou zmenou politickej orientácie menil aj prístup k osobe Josipa Broza. Z Tita, neohrozeného partizánskeho vodcu juhoslovanského komunistického odboja sa po roztržke so Stalinom stal ,,krvavý pes Tito“ a imperialistický agent. V období Pražskej jari sa však opäť objavil milovaný vodca juhoslovanského ľudu Tito, aby po roku 1968 v časoch normalizácie bola jeho osoba úplne tabuizovaná. Dnes, po ničivej občianskej vojne v Juhoslávii, je obdobie jeho vlády vnímané, ako obdobie relatívneho pokoja, mieru a prosperity. Jav, ktorý je na Balkáne zriedkavý, ba až ojedinelý.

Medzi jeho najvýznamnejšie počiny patrí boj proti fašistickej osi a oslobodenie Juhoslávie bez divízií Červenej armády, čo sa v neskoršom vývoji ukázalo ako kľúčové. V politickej sfére Titovým najmarkantnejším činom je vzdorovanie Stalinovi a následné lavírovanie medzi západným a východným blokom. Z tohoto obdobia vyplýva aj spoluzaloženie a činnosť v Hnutí nezúčastnených krajín.

Titova pôsobnosť pokrýva takmer celé 20. Storočie a dôsledky jeho činnosti ďaleko presahujú deň jeho úmrtia. V jeho pôsobení možno pozorovať 2 hlavné línie. Jednak je to pôsobenie na domácej scéne, ktorým sa snažil zaistiť mierové spolužitie juhoslovanských národov. Musel potlačiť snahy chorvátskych nacionalistov o osamostatnenie i pokusy Srbov o veľkosrbskú hegemóniu. Rovnako sa musel vysporiadať aj s troma rôznymi náboženstvami, ktoré sa na tomto území krížia. Rímsko-katolíci v Chorvátsku, ortodoxní katolíci v Srbsku a Moslimovia v Bosne a Hercegovine. So vzájomnou náboženskou a národnostnou neznášanlivosťou sa snažil vysporiadať zavedením socialistického spôsobu riadenia spoločnosti a presadzovaním ateizmu. Druhým aspektom je jeho činnosť medzinárodná, ktorá ho preslávila po celom svete. V období studenej vojny je Tito vzorom vodcu, ktorý sa nenechal zatiahnuť do jadrových sporov a zachoval si nezávislosť na oboch znepriatelených táboroch.

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.