referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Václav
Utorok, 28. septembra 2021
Thomas Alva Edison životopis
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lucinkaaa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 456
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Thomas Alva Edison

Dnes si už svet bez žiaroviek, telefónov či filmov ani nevieme predstaviť. A predsa sa skúsme lepšie pozrieť na človeka, ktorého roky práce priviedli k týmto objavom, „muža s príliš veľkou hlavou“. Thomasa Alvu Edisona, tvorcu elektrického sveta.
Písal sa rok 1848, keď sa v Kanadských horách narodil chlapec s neprirodzene veľkou hlavou a o ktorom dedinský lekár skonštatoval, že má zápal mozgu a asi dlho nevydrží. Ale vydržal.
Už ako jedenásťročný prinútil mladších spolužiakov, aby mu pestoval zeleninu a on ju potom výhodne predával. Venoval sa pokusom s rôznymi tekutinami a jedmi. Nastala vojna medzi dvoma Amerikami, Juh proti Severu, Sever proti Juhu. Edison skupuje na dlh množstvo novín z čerstvými správami z bojiska, ktoré potom predáva nie za cent, ale za 25 centov. Neskôr vydáva vo vlakovom vagóne vlastné noviny, kde má aj svoje laboratórium. Raz sa strhol požiar a vlakvedúci mu spôsobil bitkou stratu sluchu.
Šťastnou náhodou sa stal technickým riaditeľom Mister Levis. Konečne sa mohol prejaviť, čo aj urobil. Zdokonalil telegraf. Tak sa začal čas objavov, pri ktorých platia tvrdé zákony podnikania. Najprv telefón, z ktorého len vďaka uhlíkovému mikrofónu počuť hlasy v slúchadle z celej Zemi a to milé slovíčko „haló“, ktoré tiež vymyslel. No jeho najväčšou láskou bol fonograf, deduško gramofónu. Edisonov najväčší objav bola asi žiarovka. Po dyname Jumbo sa stala jeho novým cieľom elektráreň. Po úspešnom ukončení získal celosvetové uznanie, ale len na krátku dobu a tak si postavil svoje mesto „Biely dom pre Edisona.“ Tam za neľudských 10 rokov práce vyrobil z obyčaj nej železnej rudy vytvoril vzácnu, ale ani tento úspech netrval dlho, kôli gigantickým podnikom, ktorým je jedno či je patent. Pri jeho tvrdej práci platilo: „Spať 4 hodiny je povinnosť, 5 hodín je pohodlie, 6 hodín zaháľanie. Veľa jedla a spánku vraždí ľudí.“ Tiež založil „továreň na vynálezy.“ Najal si najlepších vedcov, fyzikov, matematikov, agentov, obchodníkov a advokátov. Mal fantastickú reklamu, výzvednú službu, špiónov a tu vymýšľal svoje vynálezy, ako napríklad: elektrická lokomotíva, film, cement, liate domy i akumulátory. „Keď som pozorovala tohto muža s veľkou hlavou, musela som myslieť na Napoleona. Keby niekto mohol nahliadnuť do čela týchto dvoch géniov nenašiel by rozdiel a predsa.. Napoleon svet ničil, Edison staval...“ Aj napriek výroku Sáry Bernhardtovej nakoniec aj Edison podľahol krutému svetu obchodu a stal sa jedným z nich.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Thomas Alva Edison životopis SOŠ 2.9727 722 slov
Thomas Alva Edison životopis SOŠ 2.9433 375 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.