referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Matej
Sobota, 24. februára 2024
James Fennimore Cooper: Životopis
Dátum pridania: 02.01.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: turambadur
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 270
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Bol to Americký spisovateľ, ktorý sa narodil v roku 1789 v Burlingtone v New Jersey ako jedenáste dieťa Wiliama a Elizabeth Cooperových.
Študoval na Yaleskej strednej škole v New Hampshire, odkiaľ ho ale vyhodili za žartík a preto ho v roku 1805 poslali rodičia do námornej služby USA, aby sa tam naučil disciplíne a pracoval tam až do roku 1810, keď si zobral dovolenku a nikdy sa z nej nevrátil.

Na začiatku svojej vojenskej služby bol pridelený k veľkým jazerám, ktoré sa mu tiež stali inšpiráciou pre jeho knihy.
James Fennimore Cooper sa v roku 1811 oženil so Susan De Lancy. Až po desiatich rokoch života mestského gentlemana bol smrťou všetkých piatich starších donútený začať splácať dlhy, čo ostali po otcovi. Nepríjemným prekvapením bolo aj zistenie, že pôda, ktorú zanechal nemala až takú hodnotu, s akou Cooper počítal.
V roku 1820 Cooper vydal svoju prvú knihu, ktorá sa ale stala veľmi neúspešnou.

V roku 1821 vyšla Cooperovi ďalšia kniha “špión“, ktorá bola vytvorená podľa úspešných románov Waltera Scotta. “Špión“ priniesol Cooperovi slávu a peniaze.
Ďalších päť románov vyšlo v sérií “kožené pančuchy“. Diela, ktoré napísal neskôr a ktoré pozná celý svet sú Posledný Mohykán a Lovec Jeleňov. Tieto knihy boli tiež viackrát sfilmované. Cooper zostarol a zomrel v mestečku Cooperstown, ktoré založila jeho rodina.

V 19 storočí bol celý svet očarený z neuveriteľných príbehov stopárov, z hurónskeho revu a z udatných Mohykánov. Cooper neuznával rozdiel medzi rasami a správne zdôrazňoval, že všetci ľudia sú bratia a že musia alebo aspoň by mali žiť v mieri a spolupráci, a to mu vynieslo takú veľkú popularitu medzi čitateľmi, ktorí nemali z pirátskeho hospodárstva na Indiánom zobratom území žiadny zisk.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.