referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viktor
Streda, 26. februára 2020
Jefim Alexandrovič Rasputin: Životopis
Dátum pridania: 10.01.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ashley22
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 318
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 12.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 20m 10s
Pomalé čítanie: 30m 15s
 
Sibírsky roľnícky chlapec (1871-1916) Narodil sa 10.1.1871 ako tretí syn Jefima Alexandroviča Rasputina v sibírskej dedinke Pokrovskoje. Pochádzal z roľníckej rodiny.Jeho matka bola mongolského povodu.Rasputinovi rodičia zomreli veľmi skoro.Jeho dvaja bratia sa utopili v rieke. Vyrastal ako iní chlapci na brehoch rieky Tury, nechodil do školy a aj domácim prácam sa vyhýbal.Ruskou ortodoxnou cirkvou bol pokrstený ako Grigorij Jefimovič Novych a až neskôr prijal meno Rasputin, čo v preklade znamená škaredý, mrzký a aj zhýralý. Toto označenie nosil s necudnou rozkošou.

Sibír odjakživa slúžila ako dočasné a často až doživotné pôsobisko vyhnancov - nepriateľov krajiny. Život v roztrúsených dedinkách tohto nekonečného priestoru bol tvrdý a častokrát krutý. Mimoriadne ťažký bol aj v dedinke Pokrovskoje, kde Rasputinovi rodičia obrábali kúsok neúrodnej pôdy a chovali len pár kusov dobytka. Už ako mladík mal povesť opilca a bitkára, ktorý si rád užíva s ľahkými ženami a to najmä cigánkami.Tento zlom nastal po jeho znásilneni, keď mal 16 rokov.(žena generála,Irina Danilovna Kubasova). Tým si niektorí ľudia vysvetľujú jeho brutalitu.Keď mal 17, zjavila sa mu Panna Mária. V dedine sa často ukazoval s prostitútkami. Vyslúžil si opovrhnutie, keď ho prichytili v miestnom rybníku šantiť s tromi dievčatami.Nie je jasné, aké iné schopnosti okrem nadpriemernej sexuálnej žiadostivosti Rasputin mal. Ale je zrejmé, že hypnóza a sugescia pre neho neboli cudzími pojmami.

Žena a putovanie po krajine Ako 20 ročný sa oženil v roku 1887(1895)s Praskiou Dubrovinovou. Mal s ňou tri deti, dcéry Máriu(Maxtrjona) a Varvaru a syna Dmitrija. Medzi dedinčanmi si získal povesť flamendra a záletníka. Veľa pil, syna vraj splodil opitý, a preto bol Dmitrij duševne zaostalý.Rasputin odchádzal z domu na dlhý čas, putoval po krajine, navštevoval kláštory a šíril svoje nezvyčajné evanjelium. Raz, vraj pomocou Božieho vnuknutia, odhalil zlodeja koňa, inokedy predvídal prírodnú pohromu. A mal aj schopnosť vyhnať chorobu z tela. Všetky tieto príhody boli dôvodom, že lenivý a bohémsky založený Grigorij sa rozhodol oddísť do miestneho kláštora a neskôr žiť životom potulného mnícha, ktorý koná zázraky. Pravda potulní mnísi mali žiť v chudobe a osamelosti, ale to Rasputinovi neprekážalo. Bol totiž príslušníkom tajnej sekty chlystov, ktorej ideológiou bolo, že človek sa môže znovuzrodiť „skrze hriech“.

Svoje pobožnosti končievali sexualnimi orgiami. A tak spojil Rasputin príjemné s užitočným No členstvo v tejto sekte mu nikdy nedokázali. Po určitom čase vyšiel spoza kláštorných múrov medzi dôverčivých veriacich už ako vyučený svätý. Rasputin si našiel pre svoj cieľ historický vzor, vydal sa na misijnú púť krajinou a dal sa do zdokonaľovania Radajevovho učenia. Rusko bolo zaostalou krajinou, myslenie mužíkov primitívne. Rasputin sa najskôr stáva autoritou na dedinách, potom sa jeho povesť šíri do malých miest, nakoniec je známy po celej gubernii. Zástupy roľníkov, mužov a žien sa mu hádzali k nohám, bozkávali jeho rúcho a volali ho " otec Grigorij, náš spasiteľ". Boží človek spieva sväté piesne, v špinavej sutane, neumytý, zarastený a neučesaný tiahne od dediny k dedine, stará sa len o slávu božiu. Nakoniec ho postavili pred koncil. On propaguje vlastné poňatie nevyhnutného hriechu z vôle božej a po ňom poriadne pokánie a dostáva od vysokých hodnostárov absolutórium. Dokonca aj nekompromisný svätý mních Ilidior, žijúci v Caricyne - najväčšia kapacita medzi žijúcimi svätými, uznáva, že Gríša Rasputin je stopercentný boží človek. A Iliodorove uznanie je legitimáciou, s ktorou sa šarlatán dostane do každého domu.

Duchovia
Usporadúvanie špiritistických seansí však nebolo výsadou iba členov Čierneho salóniku. Mnohí príslušníci vyšších vrstiev našli v pokusoch o nadviazanie spojenia so záhrobným svetom istý zdroj vzrušenia a zábavy. Však práve poverčivosť, fatalizmus, viera v duchov, bigotnoť neboli žiadnou novinkou na cárskom dvore. A to sa potvrdilo práve vyhlásením Mikuláša II. A jeho manželky, že v Zimnom paláci straší, a to nie hocikto, ale zosnulý otec Mikuláša, Alexander III. Nuž nečudo, že sa palácu cár aj cárovná z ďaleka vyhýbali.Cár Mikuláš sa snažil kŕčovito dodržat poriadok, ktorý v Rusku vládol.Tento poriadok bol biedou a utrpením pre chudobných a naopak hojnosťou, bohatstvom a pôžitkárstvom pre bohatých. A práve to druhé bolo predsa dôvodom, ktorý priťahoval Rasputina, ktorý o sebe šíril, že je „bohom zoslaný“ a má schopnosť liečiť. Celé Rusko obchádzali legendy o jeho „prikladaní rúk“, ktoré vykonával na ľuďoch v mestách a dedinách, ktorými prechádzal
Rasputinov príchod do Petrohradu Asi ako 35 ročný / presný vek nie je známy / sa objavil v Petrohrade. Vďaka jeho dobrej pamäti ho vymenovali za „starca“Bolo to koncom roku 1903.

Objavil sa medzi stálymi hosťami Čierneho salónu, ktorí boli v úzkom spojení nielen s Ivonom Kronštadtským / najváženejšia duchovná osoba mesta /, ale aj s ďaľšími predstaviteľmi pravoslávnej cirkvi, boli baštou ruských konzervatívcov, skupinou, ktorá bojovala všetkými prostriedkami proti zanášaniu západných vplyvov do Ruska. Opierali sa o ortodoxnú cirkev, o členov cárskej rodiny, ale neprekážala im ani pomoc ľudí z nižších vrstiev, ktorí boli schopní plniť niektoré úlohy. Medzi nich takto prišiel i prostý sibírsky mužík Grigorij Rasputin, ktorého nevzrušilo stretnutie s pánmi, neznepokojilo nezvyčajné prostredie, naopak, zástup distingvovaných aristokratov on priviedol do pomykova neokrôchanými spôsobmi , smelým, až bezočivým vystupovaním, výrazmi i tónom, akým sa s nimi zhováral. Bolo vidieť, že tomuto človeku je jedno, či hovorí s kniežaťom, grófom, ministrom alebo samotným cárom.Tu sa zoznamil aj s tromi duchovnými otec Teofán,Patriarcha Hermogri a knňaz Iliodor V tom čase si Rasputin získaval stále väčšiu a väčšiu obľubu celej petrohradskej spoločnosti. Usadil sa v byte na poprednej ulici. Deň, čo deň ho v jeho dome obklopovali mladé dámy, ktoré nazýval učeníčky.

Prednášal im o tajomnom znovuzrodení, ktoré nasleduje po každom hriechu. Vďaka jeho hypnotickým schopnostiam si naklonil mnoho žien.1.11.1905 bol predstavený cárovi.Zoznámili ho dve intrigánky „čierny mor“ Milica a Stana.Povráva sa o intímnom pomere medzi ním a Annou Vyrubovou.Ona aj otvorila dvere Rasputinovi do cárskej rodiny.No v tomto čase ochorela Rasputinová manželka a tak hradné panie hradili jej výdavky na jej príchod do Petrohradu.Po jej odchode začal zase piť a striedať ženy.Hovorí sa, že vďaka svojej hypnoze zviedol dve veľmi veriace ženy a jedna bola dokonca mníška...No tých žien bolo viac ako len 3.Operné speváčky nemohli spievať kým pred tým nepodstúpili „očistu“.

Choroba a Rasputinov príchod na cársky dvor Práve na základe týchto, „bohom zoslaných“ danností, cárovná získala svojho najvernejšieho „priateľa“.A čím si vlastne Rasputin získal tú nevyjadriteľnú vďačnosť a oddanosť cárovnej? Alexandra Fiodorovna bola síce cárovnou, ale zároveň aj matkou. Práve ona musela znášať toľké utrpenie, lebo práve jej syn, princ Alexej, trpel na hemofíliu - zákernú, nevyliečiteľnú chorobu. A tak vlastne trpela dvojnásobne - prvýkrát ako matka, ktorá sa bojí o svoje dieťa a druhýkrát, práve ako osoba, ktorá bola vinná za cárovičove trápenie. Hemofília, spontánna krvácavosť, respektíve neschopnosť organizmu zastaviť krvácanie, je choroba známa po stáročia. Už v starom Egypte nesmela viac rodiť žena, ktorej dieťa vykrvácalo. V novodobých dejinách sa stala známou najmä tým, že sa stala kráľovskou chorobou, nie veľmi presne „chorobou Habsburgovcov“. Choroba postihuje len mužských potomkov, dievčatá sú iba prenášačkami.Alexandra Fiodorovna ešte za slobodna vedela o tejto „rodinnej“ chorobe. Umrel na ňu jej strýko Leopold i braček Frederik. Takisto o nej vedel aj Mikuláš už pred sobášom, ale s lekármi sa neradil. Obidvaja boli jednoducho presvedčení, že závisí len od božej vôle, či riadenia osudu, či niekto túto tajomnú chorobu zdedí alebo nie.Drobná ranka, škrabnutie, malý úder, či len nepatrné zakopnutie, to všetko ohrozovalo život malého cároviča. D
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Ivan Izakovič - Rasputin a cárovná, Tatran , Bohumil Vurm- Tajné dějinyEvropy II, Mária Jenčíková – Šikovný sibírsky mužík Rasputin, Národná obroda 21.6 2002
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.