referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Nedeľa, 4. decembra 2022
Ladislav Medňanský: Životopis
Dátum pridania: 10.01.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: acomat
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 922
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 6m 30s
Pomalé čítanie: 9m 45s
 
Ladislav Medňanský (tiež Mednyánszky,23.4. 1852 Beckov – 17.4. 1919 Viedeň)
Patrí k najvýznamnejším umelcom, ktorí sa narodili, alebo žili na území Slovenska. Jeho dielo významom presahuje geografické ohraničenie krajiny.
Je možné ho konfrontovať s najaktuálnejšími európskymi maliarskymi prúdmi druhej polovice 19. a začiatku 20. storočia. Jeho tvorba korešpondovala s tvorbou jeho najvýznamnejších stredoeurópskych súčasníkov. S tou generáciou, ktorá definitívne prelomila obmedzenia akademizmu v duchu zásad plenairového realizmu.

Narodil sa v barónskej rodine. Študoval na gymnáziu v Kežmarku, spoznáva krásu Tatier, prejavujú sa u neho maliarske sklony.
1863-1865 súkromne študoval u rakúskeho maliara T.Endera, 1872-73študoval na AVU v Mníchove (prof. Strahuber, Seitz), 1873-75 Ecole des Beaux Arts (prof. I. Pils), 1877 1. pobyt v Barbizone (O.Redon, K. Bodmer), 1878 štúdijná cesta do Talianska, návrat na Slovensko, Beckov,prenajal si ateliér v Budapešti, pravidelne sa vracal na Beckov, na jeseň 1898 odchádza do Paríža, Brbizone, Bretónsko, 1895 smrť otca, posledná cesta do Paríža, usadí sa v Budapešti, pravidelne chodí na Slovensko a do Viedne, 1898 zoznámil sa s obchodníkom s obrazmi s J.Wolfnerom, ktorý ho finančne podporuje, cesty po Uhorsku (Budín, Balatón, Sedmohradsko), 1914 odchádza ako dobrovoľník na front –frontový výtvarník, ruský, neskôr taliansky front.

Okrem iného študoval polytechniku v Zurichu a na Akadémii v Mníchove.
Mal ateliér na parížskom Montmartri. Striedal pobyt v Strážkach, v Beckove, v Paríži, vo Viedni a v Budapešti. Neskôr putuje za umením po Taliansku. Po roku 1882 ho ľudia stretávajú v Beckove ako zádumčivého samotára, ktorý maľuje opilcov, tulákov a ubiedených sedliakov. Počas vojny vystavuje v Budapešti a Viedni. Zomrel osamotený roku 1919 vo Viedni.
V 1990 sprístupnila SNG stálu expozíciu umelcovho diela v zrekonštruovanom kaštieli Strážky.

Pobyty v Paríži a Barbizone, poznanie súdobej francúzskej maľby a krajinomaľba C. Corota napomohli autorovi zmeniť zaužívaný model stvárnenia krajiny v stredoeurópskom priestore v dobe biedermayeru. Krajinomaľba s náladotvornými motívmi z počiatočného obdobia sa rozvíja po pobyte v Paríži vplyvmi impresionizmu.

Žil vo Viedni a Budapešti a neustále sa vracal na Slovensko, kde nachádzal námety pre svoje obrazy poetických krajín.
Medňanský čerpal krajinárske inšpirácie v povodí Váhu a Popradu a v tatranskej prírode. (Diela Večer na pastve, Mesačná krajina s jazdcom, Čln na rieke Poprad, Belianske Tatry, Odmäk v horách.) Venoval sa aj figuralistike, najmä v poslednom období svojej tvorby.

Až do sedemdesiatych rokov prevažuje lyrická krajina. Časté sú priehľady do krajiny cez stromy, neurčité lesné interiéry, nočná krajina. Zachytáva atmosferické efekty, hmlu, súmrak. Medňanský hranicu náladovej krajinomaľby nikdy neprekročil, pre neho obraz nemal byť rovnocenný dojmu, mal byť šifrou, dramatickým symbolom metafizických nápovedí. Výsledkom jeho pokusov bolo aj celkom nové poňatie dokončenosti obrazu. Medňanský predvádzal svoju maľbu v rukopisnej odkrytosti a ponechával ju v štádiu náčrtu. Zaujali ho a ovplyvnili generačný maliari svetového mena ako Gauguin, van Gogh, ale aj novšie objavy secesnej, protoexpresívnej a symbolickej výtvarnej scény Klimt, Munch, Vuillard, Denis.

Začal používať aj špachtlovú techniku a inšpirovaný van Goghom farbami viac kreslil ako maľoval. Dynamika ťahu nadobudla obsahový význam.
Pod vplyvom biedermeirovskej produkcie vo Viedni zjasňuje svoju paletu, maľuje romantizujúce krajiny a západy slnka. Od konca osemdesiatych rokov sa podstatne uvoľňuje jeho rukopis, náčrtovo zachytáva krajiny, ladené do striebrosivej, akoby prekryté závojom. Pobyt v Tatrách sa odrazí v maľbe konkrétnych výrezoch horskej krajiny. Kompozícia sa stáva dynamickejšou, rukopis sa uvoľňuje, nové farebné videnie využíva jasné farby. Koncom storočia sa venuje aj pochmúrnym témam smrti a umierania, spracúvajúc traumatické zážitky z rodinného prostredia. Naturalistické zobrazenia choroby a umierania sa prelínajú s fantastickými víziami, mysticizmom. Ťaživým námetom je podriadená aj farebnosť, ladená monochrómne v tmavých tónoch.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: , PhDr. Ján Abelovský, PhDr. Katarína Bajcurová: Výtvarná moderna Slovenska, Slovart, Bratislava, ISBN: 80-7145-188-6, Kresby:http://www.pentacom.sk/nz/castrum/1999/cn-14s/mednan.htm
Súvisiace linky
Galéria k článku [5]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.