referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Utorok, 5. decembra 2023
Thomas Alva Edison
Dátum pridania: 21.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Summer
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 479
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 

THOMAS ALVA EDISON (1847-1931)

Thomas Alva Edison sa narodil v roku 1847 v Milane (štát Ohio). Stal sa významným vynálezcom a priekopníkom všestranného využitia elektrickej energie.

Ako 12-ročný roznášal noviny, neskôr sa stal telegrafistom a vo voľných chvíľach sa zaoberal fyzikou a chémiou.

Od veku 21 rokov sa už venoval výhradne vynálezom a patenty dostával jeden za druhým. Spolu so svojimi spolupracovníkmi získal okolo 1300 patentov.

V r. 1879 Edison predviedol prvú použiteľnú žiarovku. Začal najprv tam, kde skončil Lodygin - skúmal vlastnosti uhlíkovej tyčinky. Pokusy sa mu však nevydarili. Spolu so svojimi asistentmi strávil viac ako rok testovaním rôznych látok vhodných ako vlákno vo vnútri sklenenej žiarovky, z ktoerj bol odčerpaný vzduch. Vlákno malo poskytnúť dostatočný odpor, aby ho prúd, ktorý ním prechádzal, rozžeravil, ale súčasne nemalo zhorieť. Preskúmal 1600 rozličných materiálov, ale napokon sa opäť vrátil k uhlíku. Ukázalo sa, že krátky kúsok uhlíkového vlákna bol schopný vydržať intenzívne teplo. Napokon bola 22. októbra 1879 Edisonova elektrická žiarovka rozsvietená a vydržala 13,5 hodiny.

Dopyt no novom, jasnom a čistom osvetlení narástol tak rýchlo, že Edison musel založiť celé odvetvie elektrotechnického priemyslu, aby mohol dodávať žiarovky a potrebné množstvo elektrickej energie.

Thomas Alva Edison bol majiteľom súkromného laboratória a bol pripravený, ako pyšne vyhlásil, "vynájsť všetko, čo budú ľudia od neho požadovať".

Skutočne vynašiel veľmi veľa zaujímavých vecí, od fonografu až po lepiacu pásku na balíky. Konkrétne to bol tlačidlový telegraf, mikrofón, ktorým podstatne vylepšil telefón, rozmnožovací stroj, fonograf (predchodca gramofónu), regulátor elektrických strojov a mnoho ďalších prístrojov. Zaviedol viacnásobnú telegrafiu, zaoberal sa elektrifikáciou železníc, otázkou magnetického triedenia rúd, atď.

Pod tlakom dopytu po elektrotechnických zariadeniach sa však sústredil na vynálezy na elektrotechnickom poli a vo svojom laboratóriu v štáte New Yersey zamestnával množstvo talentovaných mechanikov a konštruktérov

Z Edisonovho laboratória sa neskôr stalo známe výskumné stredisko americkej elektrotechnickej spoločnosti General Electric. K početným vynálezom a objavom, ku ktorým sa tam dopracovali, patria napríklad moderné obrazovky televízorov, energetický systém pre prvú atómovú ponorku Nautilus, spôsob výroby umelých diamantov a mnohé iné.

Thomas Alva Edison utvoril podaním žiadostí o udelenie 1903 patentov absolútny rekord v dejinách vynálezectva. Stal sa najproduktívnejším vynálezcom svojej doby.

Zomrel v roku 1931.

 
Podobné referáty
Thomas Alva Edison INÉ 2.9614 261 slov
Thomas Alva Edison 2.9922 248 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.