referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Pondelok, 26. septembra 2022
Anders Celsius: Životopis
Dátum pridania: 07.03.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lunika
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 399
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Bol švédsky vedec ktorý si pri svojich výskumoch zostrojil vlastnú pomôcku na meranie teploty. Nebol prvý, ale jeho stupnica sa ujala na celom svete - prakticky s výnimkou Ameriky doteraz vernej Fahrenheitovi. Celsiov teplomer bola sklenená trubička naplnená ortuťou reagujúcou na zmenu teploty zmenou objemu. Dva pevné body pripojenej stupnice odvodil Celsius od bodu varu vody a bodu topenia ľadu. Anders Celsius sa narodil v švédskej univerzitnej Uppsale pred 301 rokmi - 27. novembra 1701.

Celsius mal vedeckú dráhu predurčenú. V tej dobe sa totiž dedilo z otca na syna nielen remeslo, ale i záujem o vedu. Už samotné priezvisko dýcha učenosťou - Celsius je latinský výraz pre pôvodné rodové meno Högen, čo znamená fara. Malému Andersovi dali meno po starých otcoch - obaja boli profesormi na uppsalskej univerzite. Magnus Celsius bol matematikom, Anders Spole astronómom. Otec Nils Celsius bol tiež profesorom astronómie. Syn sa rozhodol pre otcov odbor. Už od detstva vynikal v matematike a profesorom astronómie sa stal v 29 rokoch. Anders Celsius sa pustil do mnohých projektov, ktoré zďaleka nesúviseli len s astronómiou, i keď svoju srdcovú záležitosť - vesmír a hviezdy - nikdy nezaprel. Ako mladý profesor precestoval Európu, navštívil prakticky všetky významné observatóriá a zoznámil sa so svojimi zahraničnými kolegami.

V Uppsale zostal po návrate len krátko - francúzsky kolega Pierre Loius Moreau de Maupertuis ho v roku 1736 zlákal na slávnu expedíciu do Torney, najsevernejšie položeného miesta Švédska. Cieľom výpravy bolo zmerať dĺžku jedného stupňa zemepisnej dĺžky v týchto zemepisných šírkach a porovnať ju s meraniami podobnej expedície v Peru. Merania potvrdili, že Zem je na póloch sploštená. Celsius bol jediným astronómom výpravy a účasť na nej ho preslávila. Teplomer Celsius vynašiel vďaka svojim meteorologickým pozorovaniam. V tej dobe už existovalo niekoľko systémov merania teploty.

Celsia je však možno uznať ako prvého, kto dôkladne otestoval vlastnosti dvoch pevných bodov svojej stupnice a definoval medzinárodne uznávanú teplotnú škálu na vedeckom základe. Za základ si vybral teplotu vody. Snažil sa dokázať, že bod mrazu nezávisí na zemepisnej šírke - ani na atmosferickom tlaku. Ale zistil, že naopak bod varu je na tlaku závislý - čím je tlak nižší, tým nižšia je teplota, pri ktorej voda vrie. Celsius sa snažil vyhnúť v stupnici záporným číslam. Preto mala pôvodná Celsiova škála opačné poradie - ako bod sto slúžil bod mrazu, bod varu vody bol bodom nula.Voda teda dnes vrie pri stovke a mrzne na nule. Zomrel na tuberkulózu už v 42 rokoch. Pochovali ho vedľa starého otca Celsia v kostole Gamla Uppsala.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.