Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

György Ligeti: Biografia

Biografia

György Ligeti sa svojou skladateľskou tvorbou zapísal medzi najvýznamnejších hudobných skladateľov 20. storočia. Narodil sa 28. mája 1923 v malom mestečku Dicsöszentmárton v Sedmohradsku (dnešný Tirnaveni / Rumunsko). V rokoch 1941-1943 študoval na Kološvárskom (dnes Klužskom) konzervatóriu u Ferenca Farkasa. Počas letných prázdnin súkromne navštevoval hodiny u Pála Kadosu v Budapešti. Neskôr v rokoch 1945-1949 na Vysokej hudobnej škole Ferenca Liszta v Budapešti študoval pod vedením Ferenca Farkasa, Sándora Veressa, Pála Járdanyiho a Lajosa Bárdosa. Od roku 1950 vyučuje harmóniu, kontrapunkt a analýzu skladby na Vysokej hudobnej škole F. Liszta v Budapešti. V decembri 1956 z politických a tiež umeleckých dôvodov opustil svoju rodnú krajinu a usadil sa vo Viedni. V nasledujúcich dvoch rokoch žil v Kolíne, kde pracoval v elektronických štúdiách WDR (Westdeutscher Rundfunk). V roku 1959 sa vracia do Viedne. Od roku 1961 pôsobí aj ako hosťujúci profesor na Kráľovskej hudobnej akadémii v Štokholme. Po roku 1969 žil prevažne v Západnom Berlíne.
György Ligeti získal občianstvo v troch európskych krajinách (narodil sa ako maďarský žid v Sedmohradsku / Rumunsko), neskôr získal maďarské občianstvo a po emigrácii do Viedne získava aj rakúske občianstvo). Doma bol všade v Európe. Ako profesor pôsobil v takmer všetkých hudobných metropolách Európy (Budapešť, Kolín, Darmstadt, Viedeň, Štokholm, istý čas pôsobil aj na Standford University v Kalifornii).
„Nie som nijaký Západoeurópan, ale niekto, kto žije v oboch svetoch a v oboch má korene. Vo svojom srdci som všade doma, či som vo Viedni, Hamburgu, New Yorku, či v Budapešti. Človek musí byť svetoobčan." G.Ligeti.
Svojím kompozičným a pedagogickým postojom a prínosom ovplyvňoval viac ako 4 desaťročia hudobné trendy európskej hudby v 20. storočí. Za svoje celoživotné dielo bol odmenený viacerými hudobnými oceneniami. Je laureátom Beethovenpreis der Stadt Bonn, Berliner Kunstpreis, Bachpreis der Stadt Hamburg, Prix Maurice Ravel, Prix Arthur Honegger, Grawemeyer Award atď. Pri príležitosti svojich osemdesiatych narodenín bol György Ligeti ocenený medailou senátu mesta Hamburg a mesto Frankfurt mu v septembri 2003 udelilo cenu Theodora W. Adorna.


Zdroje:
Hudobne centrum - www.hudobnecentrum.sk

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk