referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kornel
Sobota, 26. novembra 2022
Isaac Newton: Životopis
Dátum pridania: 16.03.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jahodqowaa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 325
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Isaac Newton sa narodil na samote vo Woolstrhope v Lincolskom grófstve na severovýchod od Londýna podľa starého juliánskeho kalendára, ktorý vtedy platil, na Vianoce v roku 1642. Po smrti nevlastného otca (keď v krajne zúril mor) žil Newton spolu so starou mamou, jedným nevlastným bratom, dvoma sestrami a spolu s jeho matkou, ktorá sa po druhý krát vydala za kňaza Smitha a po druhý raz ovdovela v roku 1656. Príbuzní ho neskôr poslali do strednej školy do neďalekého Granthamu. Učitelia ho príliš nechválili , už od malička konštruoval bicykle, ďalekohľady, modely hodín, veterné mlyny a venoval sa aj hľadaniu kameňa mudrcov. V Granthame prežil Newton jedinú romantickú lásku.

V dome lekárnika Clarka, kde býval, sa spriatelil s maličkou lekárnikovou chovanicou Storey. Ich priateľstvo sa vraj neskôr premenilo na lásku a stáli na prahu manželstva. Len čo sa Newton pevne rozhodol pre univerzitnú kariéru, vzdal sa myšlienky na ženbu. Podľa stredovekej tradície museli totiž členovia cirkevnej univerzity ostať slobodní. Newton však neprerušil priateľské vzťahy s Miss Storey do konca svojho života. V júni 1661 ho prijali na Trinity College v Cambridgi ako subsizzara (pomenovanie študentov zarábajúcich si pomocnými prácami v Kolégiu, posluhovaním bakalárom, magistrom a pod.). dva roky študoval aritmetiku, Euklidovu geometriu, trigonometriu, teológiu, latinčinu, gréčtinu a hebrejčinu. Vtedy sa oboznámil aj s Koperníkovým heliocentrickým systémom. Potom študoval Descartovu geometriu a Keplerovu optiku. Roku 1665 dosiahol hodnosť bakalára a po troch rokoch ho zvolili za mladšieho člena kolégia. No čoskoro sa stal starším členom a roku 1668 doktorom prírodných vied. V rokoch 1664-1667 zasiahol Anglicko strašný mor.

Newton vo vidieckom ústraní vytvoril a pomenoval diferenciálny a integrálny počet. V tomto období sa prejavuje aj jeho experimentálny talent. Newton začal svoje prednášky na univerzite v Cambridge z matematiky a optiky. Tieto prednášky nemali úspech u študentov a niekedy ani nenašiel poslucháčov v auditóriu. Roku 1705, keď kráľovná Anna prišla do Cambridge, povýšila Newtona do šľachtického stavu . Napriek veľkej sláve zostal po celý život skromný a jednoduchý. Zomrel vo veku 85 rokov. Je pochovaný vo Westministerskom opátstve.
 
Podobné referáty
Isaac Newton: Životopis GYM 2.9272 2182 slov
Isaac Newton: Životopis 2.9628 312 slov
Isaac Newton: Životopis 2.9332 205 slov
Isaac Newton: Životopis GYM 2.9598 263 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.