referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Alexander Graham Bell: Životopis
Dátum pridania: 20.03.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lord2
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 459
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Vedec škótskeho pôvodu,ktorý emigroval do Severnej Ameriky, vynálezca telefónu. Občanom USA sa Bell stáva až v roku 1882. Pracoval ako učiteľ nepočujúcich a o telefón sa začal zaujímať na základe svojich predstáv o načúvacom prístroji. Vynašiel aj mnoho iných vecí napr. aj pomôcku pre slabo počujúcich.Už od mala sa zaujímal o mechaniku hlasu a sluchu. Podľa Bella sa nazývajú aj decibely (dB)-meria sa v nich hlasitosť a intenzita zvuku.V apríli 1871 začína prednášať fyziológiu reči inštruktorom hluchých v Bostone v USA. Roku 1874 objavil mnohonásobný telegraf, ktorý umožňoval posielať dve alebo i viac správ po jednom drôte súčasne. V júli 1875 sa mu na tomto zariadení náhodou podarilo na zlomok sekundy vytvoriť elektrický zvuk. Táto náhoda ho v roku 1876 viedla k jeho najväčšiemu objavu-telefónu,ktorý umožnil spojenie na veľké vzdialenosti.

Prototyp telefónu pozostával z nechránenej cievky, elektromagnetu a drôtov. V Bellovom prístroji malo slúchadlo len jednu časť, do ktorej sa buď hovorilo alebo sa ňou počúvalo. Princíp telefónu spočíva v tom,že ak sa vpoli elektromagnetu na jednom konci linky rozkmitá kovový jazýček, na druhom konci linky sa tiežrozkmitá podobný jazý ček v poli iného elektromagnetu a vydáva zvuk. Od roku 1880 už boli v prevádzke verejné telefónne siete, hoci spočiatku mali len niekoľko účastníkov.

Roku 1880 patentoval svoj ďalší vynález fotofón. V tomto zariadení aplikoval svoj telefónny princíp na moduláciu svetla pomocou reči. Uskutočnil tak prvý bezdrôtový prenos reči. Hoci toto zariadenie bolo málo výkonné – prenášalo reč na krátku vzdialenosť, obsahovalo princípy, ktoré priviedli v budúcnosti k ozvučeniu filmu, objavu fotobunky i tranzistora.

,,Pán Watson,príďte sem.Rád by som sa s vami stretol.“To boli prvé slová ktoré zazneli v telefóne.Povedal ich 10.marca 1876 Alexander Graham Bell svojmu mladému asistentovi v dielni v Bostone v americkom štáte Massachussets. Bell pracoval na tomto vynáleze tri roky a vedel,že podobné zariadenie vyvíjajú aj ďalší dvaja Američania.
V roku 1876 bol však už Bell presvedčený o tom,že telefón by sa mohol stať dorozumievacím prostriedkom pre všetkých. Absolvoval nespočetné prednášky v USA aj v zahraničí, na ktorých objasňoval a demonštroval svoj vynález. Postupne si obchodníci aj celá verejnosť uvedomili výhody komunikácie hlasom na veľkú diaľku a telefóny sa začali vyrábať. V roku 1892 otvoril Alexander Graham Bell telefonické spojenie medzi New Yorkom a Chicagom.

Čoskoro telefonické linky pretínali celé Spojené štaty. Mnohí riskovali život, keď pri stavaní alebo opravovaní nadzemných telefónnych káblov muselivystúpiť vysoko nad město, aby Bellov vynález fungoval. Medzitým sa Bellovi jeho vynález už zunoval a vďaka svojmu bohatstvu založil laboratóriá na vývoj ďalších vedeckých myšlienok. Nijaká z nich ho však nepreslávila natoľko jako telefón.Telefón bol požehnaním pre reportérov a novinárov, ktorý do svojich kancelárií posielali správy zo vzdialených miest. Prvú telefonickú novinovú správu poslali vo februári 1887 z mesta Salem v štáte Massachusetts do kancelárie novín Boston Globe, vzdialenej 23 km.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.