referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hortenzia
Štvrtok, 5. augusta 2021
John Ernst Steinbeck: Životopis
Dátum pridania: 24.05.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: rixil
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 749
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
"Zo všetkých tvorov len človek pije, hoci nemá smäd, je, hoci nie je hladný,a hovorí, hoci nemá čo povedať.“ (John Ernst Steinbeck)„Nedôslednosť je to jediné, v čom sú ľudia dôslední.“ (John Ernst Steinbeck)

John Steinbeck sa narodil 27. februára 1902 v kalifornskom mestečku Salinas, v zmiešanej rodine nemeckých a írskych prisťahovalcov. Jeho otec, John Steinbeck senior bol úradník a jeho matka, Olive Hamilton učiteľka. Steinbeck študoval na Salinas High School a po ukončení v roku 1919, pokračoval na Leland Stanford University s prestávkami až do roku 1925. Nikdy však univerzitu neskončil. Pokúšal sa uchytiť v New Yorku ako novinár a spisovateľ. Vystriedal celý rad príležitostných zamestnaní, vrátene manuálnej práce. Bohaté skúsenosti z tohto obdobia potom využil v neskorších sociálno-kritických románoch. Zaujala ho bieda poľnohospodárskych robotníkov a táto téma sa stala jadrom jeho tvorby. Kvôli neúspechom sa vrátil do svojej rodnej Kalifornie a začal sa venovať spisovateľskej činnosti. V roku 1930 sa oženil so svojou prvou manželkou, Carol Henning a presťahoval sa do Pacific Grove. Nikdy nepísal pre „trh“, ale z vnútornej potreby. V roku 1929 vyšla jeho prvá kniha pod názvom Zlatý pohár (Cup of Gold).

Dielo bolo neúspešné, ale Steinbeck sa tým nedal odradiť. Neúspešné boli aj jeho ďalšie diela – Nebeské pastviny a Neznámemu bohu. Prelom nastal v roku 1935. Steinbeck získal svoj prvý veľký úspech románom Rovina tortilla (Tortilla flat). Jeho ďalšie romány boli v „neistom boji“ – O myšiach a ľuďoch (Of mice and man) a v roku 1939 publikoval svoj vrcholný román – Ovocie hnevu (The grapes of wrath). Týmto dielom získal Pulitzerovu cenu. Počas druhej svetovej vojny bol Steinbeck vojnový korešpondent pre New York Herald Tribune. Ďalšími románmi boli Túlavý autobus (The wayward bus), Na východ od raja (East of eden), Zima našej nespokojnosti (The winter of our discontent) a mnoho ďalších.John Steinbeck získal v roku 1962 Nobelovu cenu za literatúru „...za jeho realistické ako aj imaginárne písania, význačné súcitným humorom a náruživým sociálnym vnímaním.“

John Steinbeck mal veľké porozumenie pre človeka, pre ľudí ktorí pochádzali s okrajov spoločnosti, preto hlavné postavy jeho próz sú zbedačovaní farmári, sezónny poľnohospodárski robotníci, Mexickí tuláci (zaoberal sa konfliktom dobra a zla v človeku). Umrel 20. decembra 1968 v New Yorku. Jeho telesné pozostatky sú umiestnené v Garden of Memories Cemetery (cintorín Záhrada spomienok) v Salinas.PREHĽAD TVORBY J. Steinbecka-John Steinbeck pochádzal z Kalifornie a práve ona, život drobných roľníkov, poznamenal celú jeho tvorbu.-Protivojnové romány: Hoďte bomby, Mesiac zapadáRovina Tortilla – 1935; (tortilla - kukuričná placka) – o mexických prisťahovalcoch, ktorí si nemohli nájsť prácu v Kalifornii, žili tuláckym životom a jediné, čo ich držalo nad vodou, bolo priateľstvo. Týmto románom si získal popularitu.O myšiach a ľuďoch – 1937 – Román zo života 2 poľnohospodárskych robotníkov, bezdomovcov, ktorí putujú za prácou a hľadajú miesto, ktoré by mohli nazvať domovom. Lennie Small – ozrutný chlap, duševne zaostalý, neschopný samostatného života, má veľkú záľubu, rád hladká hebké veci.

George Millton – nízky, nespokojný a snaží sa chrániť Lennyho pred zlom okolia. Nakoniec ho však zabije, za vraždu svojej ženy.Ovocie hnevu – 1939 – pokladá sa za najlepšie dielo autora, dostal zaň aj Pulitzerovu cenu. Je to rozprávanie o osude troch generácií Joadovcov, ktorí podobne ako tisíce drobných farmárov stratili svoju farmu v Oklahome. Odchádzajú za prácou do Kalifornie, zlákaní nereálnymi sľubmi reklamy na letákoch. Autor realisticky vykresľuje ich cestu, počas ktorej sa stretávajú s krutosťou a opovrhovaním domáceho obyvateľstva, ale aj s porozumením. Utrpením z cesty zmierňujú predstavy o Kalifornii, ktorú si predstavujú ako zaľúbenú zem. Čoskoro sa presvedčia, že ich tam raj nečaká. Kalich zlataNebeské pastvinyNeznámemu bohuÚdolie bez koncaPo západe mesiacaNa plechárniTúlavý autobusPerlaNa východ od rajaZima našej nespokojnosti
 
Galéria k článku [2]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.