referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eleonóra
Streda, 21. februára 2024
Pavel Vilikovský – Pohrobok životopis
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jcf
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 302
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Pavel Vilikovský sa narodil 27. júna 1941 v Palúzke. Základnú školu a gymnázium absolvoval v Bratislave. V roku 1965 ukončil štúdium angličtiny a slovenského jazyka na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Pracoval ako redaktor Slovenských pohľadov, vo vydavateľstve Tatran a do roku 1996 v časopise Romboid. Patrí medzi popredných slovenských spisovateľov a prekladateľov anglickej literatúry.
Debutoval knihou Citová výchova v marci v roku 1965. Potom sa na dlhšiu dobu odmlčal a venoval sa hlavne prekladateľskej činnosti. Medzi ďalšie významnejšie diela patria: Prvá veta spánku (1983), Večne je zelený (1989), Eskalácia citu (1989), Slovenský Casanova (1991), Peší príbeh (1992), Kôň na poschodí, Slepec vo Vrábloch, Krutý strojvodca a iné.
Z poslednej zbierky je aj poviedka Pohrobok. Zamýšľa sa v nej nad tým, čo ostane zo vzťahu dvoch milencov niekoľko rokov po ich rozchode. Stretnú sa v autobuse. On by sa hádam ani neobťažoval osloviť ju, ale.. nedalo mu to.. Spomenul si na jedno gesto, ktoré zvykla robiť. Toto gesto ho vždy fascinovalo. A práve toto gesto ho prinútilo prihovoriť sa. Bol zvedavý, či ho ešte stále robí a ako naňho bude po tých rokoch pôsobiť, ak vôbec. Idú na pohárik a spomínajú.. To gesto, si ona vôbec nepamätá. Zdá sa, akoby sa vtedy pred rokmi vôbec nespoznali. Hľadeli na seba cez filter zaľúbenosti, neprenikli k podstate. Ako inak možno vysvetliť ich rozličné spomienky na spoločnú minulosť?
Vilikovský svojou úvahou pekne vystihol, čo môže zostať zo vzťahu dvoch ľudí. Čakali by sme, že im bude aspoň ľúto, že ich spomienky na to pekné čo prežili sú rozdielne. Akoby to ani neprežili spolu oni dvaja. No opak je pravdou. Jeho už ona v skutočnosti vôbec nezaujíma. Je zvedavý len na to, čo v ňom zo vzťahu k nej po rokoch zostalo a ako naň zapôsobí ich opätovné stretnutie. A z ich vzťahu zostalo asi ozaj len málo. Veď sa ani neponúkne pomôcť jej s taškou.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.