referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Sobota, 1. októbra 2022
Edgar Alan Poe: Životopis
Dátum pridania: 02.06.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bushus
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 322
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
* 19.1.1809 Boston, USA+ 7.10.1849, Baltimore, USAAmerický romantický básnik, prozaik, literárny teoretik a esejista, narodil sa ako syn členky kočujúcej spoločnosti, Angličanky Elizabeth Arnoldovcj a Dávida Poea, syna bohatej bostonskej rodiny. Je autorom fantastických a mystických príbehov, zakladateľom detektívnej literatúry. Jeho poézia je založená na presných estetických princípoch, typické sú pre ňu témy smrti, krásnej ženy, pôsobivá obraznosť, hudobnosť a symbolickosť. Poe v eseji o poézii píše, že vznikla na základe racionálneho princípu, presne vymeraných dávok smútku, melanchólie a tragickej irónie. Je aj majstrom krátkej prózy.

Na malej ploche sú okamžiky hrôzy predvádzané v poviedkach - predchodcoch moderných hororov. Vynikajúco je v nich zachytený stav rozprávačovej mysle, i jeho odpovedajúceho okolia. Pre deduktívny a prísne logický postup Poeových hrdinov pri odkrývaní tajomstva sú jeho poviedky považované za prvé detektívky a francúzsky vyšetrovateľ Dupin za prvého „veľkého detektíva". Poe silne ovplyvnil európsku literatúru, predovšetkým francúzskych symbolistov. Pracoval ako redaktor vo viacerých časopisoch, ale zo všetkých týchto miest musel byť prepustený pre spory s majiteľmi a opilstvo.

Určitý čas sa živil konaním prednášok, postupne ho spoločnosť odvrhla, až upadol do biedy. Zomrel 7. októbra 1849 v baltimorskej nemocnici vo veku 40 rokov. Z jeho rozsiahlej tvorby sú najznámejšie: báseň Havran (The Raven, 1845) a prózy lama a kyvadlo (The Pit and the Pendulum, 1843), Zlatý skarabsus {The Gold-Bug, 1843), Zostup do Maektmmu (A Descent into the Maelstrom, 1841), Záruk Domu ushetovskéha (The Fall of the House of Usher, 1839), Vraida na ulici Morgue (The Murders in the Rue Morgue, 1841), Záhada Márie Rogétouej (The Mystery of Márie Rogét, 1842).
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.