referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
Ján Hus: Životopis
Dátum pridania: 12.06.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Baskervil
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 420
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Ján Hus sa narodil v juhočeskom Husinci. Po skončení štúdia na pražskej univerzite sa stal majstrom slobodných umení. Súčasnosťou jeho verejnej činnosti bolo zakázané v Betlehemskej kaplnke. Ján Hus (od roku 1402 obľúbený kazateľ v Betlemskej kaplnke v Prahe v Starom Meste) a jeho skupina (vydaním Dekrétu kutnohorského v januári 1409) získala pod kontrolu celú pražskú univerzitu.

Vo svojich kázňach vyčítal cirkevný a svetský feudalizmus, že nežijú podľa Božích prikázaní. Hlásal že iba spravodliví a ctnostne žijúci pán môže poddaným vládnuť. Príčinu všetkého zla a nespokojnosti videl bohatstve cirkevných hodnostárov. Husov program nápravy kresťanstva sa tešil sympatiám na kráľovskom dvore Václava IV., v politický vplyvných kruhoch českej šľachty i medzi pražskými obyvateľmi českej národnosti, ktorým sa páčilo oslabenie politických pozícií duchovenstva. Pre cirkev ako inštitúciu bol nepriateľný.

V súlade s Wyclifom sa vkladali uskutočnenie väčšiny reformných krokov do rúk svetskej moci (panovník, šľachta) i nižších spoločenských vrstiev. Cirkev však o spôsob svojej nápravy bola odhodlaná rozhodovať sama a odmietala zásahy zvonku. Trvajúca schizma (rozdelenie cirkvi podľa rituálnych rozdielov) vylučovala z podielu na reformných opatreniach znepriatelených pápežov. Snaha cirkvi napraviť samu seba vyústila v prvých desiatich rokov 15. storočia v mohutnom koncílskom hnutí. Wytclifové základné výsady označili za kacírov dvoch predstaviteľov českej reformy, Jána Husa a jeho spolupracovníka Jeronýma pražského, odsúdil ako kacírov a vydal na smrť. Cirkevné zhromaždenie nepovažovalo za priateľné Husovo predstavenie cirkvi.

Podľa majstra iba Kristus mohol rozhodovať, kto žije, či nežije v hriechu. Táto myšlienka predurčená samozrejme narušovala a spochybňovala vertikálnu štruktúru cirkevnej organizácie. Tiež pre ďalší Husov argument, koncil nenašiel pochopenie. Hus totiž kládol morálku nad ľudské zákony, čo vo svojich dôsledkoch hrozilo rozpadom existujúcich právnych väzieb. Kráľ Žigmund, zaručil Husovi bezpečnú cestu do Kostnice a späť. Husov život sa skončil dňa 6. júla 1415 , zatiaľ čo jeho druh Jeroným Pražský zomrel 30. mája 1416 takou istou smrťou, obdivovaný pre svoju učenosť .
 
Podobné referáty
Ján Hus: Životopis 2.8993 553 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.