referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Hans Christian Andersen: Životopis
Dátum pridania: 24.08.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: slnieckopp
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 368
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Narodil sa 2. apríla 1805 v dánskom meste Odense. Keď mal jedenásť rokov, v neapolskej vojne mu zahynul otec. Tragická udalosť vážne zasiahla do jeho života, bezstarostné detstvo sa skončilo. Mladý Andersen veľmi skoro odišiel z domu a vydal sa do Kodane. Pokúšal sa uplatniť ako spevák, herec, tanečník, ale neúspešne. V tomto období sa mu nedarilo. V hlavnom meste Dánska sa pretĺkal celkom sám. V sedemnástich rokoch s pomocou Jonasa Collina získal štipendium, ktoré mu umožnilo študovať na gymnáziu. Ešte pred maturitou časopisecky uverejnil prvú báseň.

Po získaní ďalšieho štipendia Andersen odcestoval do Nemecka a Talianska. Keď sa vrátil do vlasti, napísal cestopisný román z prostredia slnečného Ríma Improvizátor. Krátko po prvom vydaní dielo vyšlo vo viacerých prekladoch. Andersen je aj autorom niekoľkých básnických zbierok. Mnohé jeho básne zľudoveli a boli zhudobnené. Písal i divadelné hry. Najväčšiu slávu si však Andersen získal rozprávkami. Námety čerpal z dánskych i inonárodných ľudových rozprávok a povestí, využíval orientálne motívy, vlastnú fantáziu, ale opísal aj príbehy z ozajstného života. Za jednoduchým dejom sa v jeho rozprávkach zavše skrývajú hlboké myšlienky alebo smelé narážky na ľudskú hlúposť . Dovedna vytvoril 156 krátkych próz, ktoré sám delil na rozprávky zo sveta fantázie a skutočného sveta. Roku 1855 dokončil spomienkovú knihu s názvom Rozprávka môjho života. Kniha dodnes vychádza v ďalších vydaniach.

Hans Christian Andersen zomrel v Kodani 4. augusta 1875. Už vyše 200 rokov sa tento svetoznámi dánsky rozprávkar prihovára deťom, mládeži a dospelým a stále ich má čím zaujať, potešiť, očariť. Veď kto by nechcel putovať za snehovou kráľovnou, odklínať zakliatych bratov či byť svedkom šťastnej premeny škaredého káčatka na krásnu labuť? A kto by spolu s Palculienkou nechcel pohojdať na lupienkových kvetov?
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.