referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
John Dalton
Dátum pridania: 18.09.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Spader1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 525
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 

John Dalton - Tvorca atómovej teórie, objaviteľ zákona parciálneho tlaku a zákona násobných zlučovacích pomerov.

Prvým vedeckým záujmom Daltona boli plynné látky. V tejto oblasti urobil aj najviac experimentálnych prác. Študoval vzájomné miešanie plynov, ich rozpustnosť v kvapalinách a zistil, že plyny a pary sa teplom rovnomerne rozťahujú.

V roku 1803 formuloval zákon stálych zlučovacích pomerov a zákon násobných zlučovacích pomerov, ku ktorým dospel na základe svojej atómovej hypotézy. Prvý krát ju formuloval na prednáške Manchesterskej literárnej a filozofickej spoločnosti 21. októbra 1803 ako súborné dielo: "Nová sústava chemickej filozofie" (New System of Chemical Philosophy ), hlavné myšlienky atómovej teórie predstavovali tézy:

  • Všetky látky sa skladajú z veľmi malých častíc- atómov.
  • Atómy sú nezničiteľné, nedeliteľné a navzájom sa priťahujú vzájomnými silami.
  • Jeden prvok môže obsahovať len atómy jedného druhu.
  • Atómy rôznych prvkov sa od seba navzájom odlišujú veľkosťou, hmotnosťou a tvarom.
  • Pri chemických reakciách atómy ani, nevznikajú, ani sa nerozkladajú.
  • Chemické reakcie sú len spájaním a rozpájaním atómov, ktorých podstata sa pritom nemení.

Táto teória umožnila kvantitatívne objasňovanie chemických reakcií. Nielenže jednoznačne objasňovala zákon zachovania hmotnosti, zákony stálych zlučovacích pomerov a stálych násobných pomerov, ale ako experimentálne zdôvodnená teória podnietila a podporila ďalší rozvoj chémie.

John Dalton sa narodil 6. septembra 1766 v dedinke Eaglesfield na severe Anglicka (grófstvo Cumberland). Pochádzal s chudobných pomerov, jeho otec bol tkáčom. Už v pätnástich rokoch začal vyučovať na dedinskej škole v svojom rodisku, neskôr matematiku na strednej škole v Kendale. Usilovne študoval, predovšetkým chémiu, fyziku a meteorológiu. Pri štúdiu mu pomohol slepý John Gough (1757-1825), ktorý Daltona vyučoval jazyky a matematiku. Na jeho odporúčanie začal Dalton roku 1787 vyučovať filozofiu na novozriadenom Novom Kolégiu (New College) v Manchestri, kde pôsobil až do roku 1779. Po odsťahovaní školy do Yorku zostal Manchestri a stal sa súkromným učiteľom. V roku 1794 sa stal členom Manchesterskej literárnej a filozofickej spoločnosti. V roku 1800 bol už tajomníkom tejto spoločnosti, o osem rokov viceprezidentom a od roku 1817 až do smrti prezidentom.

Na sebe pozoroval a popísal farbosleposť, podľa jeho mena dnes označujeme tento jav daltonizmus. Zaoberal sa meteorologickými pozorovaniami plných 56 rokov, do posledného dňa svojho života robil každodenné pozorovania, o čom svedčí vyše dvestotisíc záznamov.

Roku 1826 bol odmenený a vyznamenaný. Roku 1826 bol odmenený zlatým radom za vedeckú prácu. V roku 1833 vláda udelila Daltonovi za zásluhy o vedu štátnu penziu. Dvakrát prekonal mozgovú mŕtvicu, po tretej 24. júla 1844 vo veku 78 rokov zomrel.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.