referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Chamurapi - Staroveký Babylon
Dátum pridania: 29.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Andrejci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 848
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
(1792-1750 pred n. l.)

Na začiatku sumerských dejín existovali len malé mestské štáty. Neskôr sa začali vytvárať orgány ktoré mali zabrániť kriminalite v mestách.Kriminalita postupne prerástala do takého štádia, že sa pomsta menila na krvavú až na vyvraždenie celých rodov. Staroorientálne právo sa zakladalo a hájilo zásadu odvety: Zničil si život, dáš život za život, zavinil si niečo rukou, bude ti za trest odseknutá ruka, zpôsobil si škodu iným spôsobom, budeš potrestaný podľa zásady rovnakým spôsobom.

Chamurapi hoci neskôr, ale prišiel na spôsob ako v štáte udržať poriadok a vymyslel 282 zákonov. 10 najznámejších z nich sú tieto:

1. Ak niekto niekoho obvinil z vraždy, avšak neusvečil ho, bude ten, čo ho obvinil, popravený.
16. Ak niekto ukryl vo svojom dome otroka, alebo otrokyne, uniknutých z paláca a na výzvu hlásateľa ho nevydá, tento majiteľ domu bude usmrtený.
22. Ak sa niekto dopustil lúpeže a bol chytený, tento človek bude usmrtený.
109. Ak sa v krčmárovom hostinci schádzali zločinci a nezadržal ich a nepriviedol do paláca, bude tento krčmár popravený.
195. Ak dieťa udrelo svojho otca, bude mu odseknutá ruka
.196. Ak poloprávny občan vypichol oko plnoprávnemu občanovi, bude mu vytrhnuté oko.
197. Ak poloprávny občan zlomil ruku plnoprávnemu občanovi, bude mu zlomená ruka.
198. Ak poloprávny občan zlomil ruku nevoľnkovi, zaplatí pokutu 1 mínu.
205. Ak otrok udrel po tvári plnoprávneho občana, bude mu odrezané ucho.
233. Ak staviteľ postavil stenu, ktorá neskôr spadla, bude to hradiť zo svojích prostriedkov.

Tieto zákony boli v každej dedine, každom meste alebo osade vytesané z čiernej čadičovej stély. Z týchto časov sa zachovala len jedna stéla zo zákonmi, ktorá je uložená v Paríži v Louvri.

Chamurapi nebol len vzdelaný panovník ale aj spravodlivý a dobrý bojovník. Jeho poddaní si mysleli, že ich kráľovstvo je rozložené na štyroch stranách sveta, čiže pokrývalo celý svet. Jeho kráľovstvo sa rozpestieralo medzi riekami Eufrat a Tigris.Toto kráľovstvo malo výhodu, že ležalo v oblasti úrodneho polmesiaca. V tejto oblasti sa po prvý krát objavilo bronzové náradie na obrábanie pôdy.

Chamurapi pochádzal z amoretskej dynastie a v Babylone vládol viac ako 40 rokov. Najviac úspechov získal vo vnútornej a zahraničnej politike. Chamurapi sa stal kráľom v Babylone v roku 1792 pred n.l. Počas jeho vlády sa mesto zmenilo na rušné obchodné a hospodárske stredisko. Chamurapi na rozdiel od iných vládcov veril myšlienke spravodlivej vlády. Chcel panovať podľa noriem, ktoré by sa vzťahovali na všetkých ľudí ríše bez ohľadu na miesto, kde žijú.

Ríšu rozdelil na menšie celky, na čele s miestnymi úradníkmi. Tento kráľ vraj dostal tieto zákony od boha slnka Šamaša, takisto ako Mojžiš dostal desatoro od Boha. Za Chamurapiho vlády sa významne rozvinula astronómia, lekárstvo a matematika. Babylonský boh Marduk sa stal uznávaným štátnym bohom. Kráľ sa stal známy zbierkou zákonov, napísanou klinovým písmom. Okrem trestného práva sa Chamurapiho zákonník venuje aj zásadám obchodu, štátnej správe a právnym vzťahom v každodennom živote.

Kráľ utvoril túto zbierku zákonov už v druhom roku svojej vlády. Sám považoval toto obdobie ako "Rok, v ktorom som položil základy spravodlivosti”.

Chamurapi sa narodil okolo roku 1815 pred n.l., ale panoval od roku 1792-1750, a preto si často ľudia mýlia dátum jeho panovania a dátum smrti s jeho dátumom panovania. Hoci zomrel v roku 1750 vraj na otravu jedlom, do ktorého boli nasypané horúce piliny. Tento záver jeho života ešte nieje vedecky dokázany, ale vedci sa domnievajú, že takto zomrel, lebo staré literárne zápisy v týchto rokoch boli veľmi zničené a niektoré sa nezachovali. Preto tento jeho koniec života je len domnienkou.
Chamurapiho nástupcovia stratili moc v Babylone okolo roku 1595 pred n.l. Vtedy Chetiti opustili Babylon a húfy Kassitov prúdili na ich miesto. Kassiti dovtedy žili na svahoch pohoria Zagros a vládli sami sebe, ale teraz využili situáciu, aby vybudovali ríšu. Podobne ako Amoriti si prisvojili babylonskú kultúru. Kassitskí vládcovia vytvorili z Babylonu jednu z najväčších súdobných mocností, hoci inak vieme o nich málo. Vieme však, že babylonskí králi dávali svoje dcéry za manželky egyptským faraónom. Kassiti ovládli Babylon na viac ako štyristo rokov a až okolo roku 1171 pred n.l. ich konečne zvrhli Elamiti.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.