referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Piatok, 29. mája 2020
Klára Jarunková životopis
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: erikaa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 152
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.6
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 1m 0s
Pomalé čítanie: 1m 30s
 
spisovateľka
Začínala ako učitel'ka, neskôr pracovala ako redaktorka časopisu Roháč. Jej doménou sú problémy dospievajúcej mládeže. Debutovala dielom Hrdinský zápisník (1960). Medzi jej vel'mi úspešné diela patria prózy Jediná, Brat
mlčanlivého vlka i Tulák. Z jej tvorby pre najmenšie deti sa najviac hodnotia práce z cyklu autorských rozprávok O jazýčku, ktorý nechcel hovoril, O vtáčikovi, ktorý vedel tajomstvo, O dievčatku, ktoré šlo hl'adat rozprávku.. Na námet románu Jediná nakrútili šesfdielny televízny seriál a na prózu Brat mlčanlivého vlka trinástdielny. Tiché búrky sfilmovali a d'alšie diela boli uvedené v rozhlasových dramatizáciách. Poslednou jej knižkou je Nízka oblačnost s rodinnou tématikou. Napísala 20 kníh, ktoré vyšli v 90 vydaniach v asi tridsiatich jazykoch, aj vo faerštine. Mnohé z nich dosiahli v zahraničí náklad niekol'ko stotisíc výtlačkov.
Získala viacero ocenení. Dostala cenu v medzinárodnej sútaži pre mládež atómového veku, Prémio Europeo Citta di Caorla, diplom H. Ch. Andersena, Deutscher Jugendbuchpreiss, Premio nazionale ltaliano "Bancarellino" a viac domácich uznaní. (60, 118, 125).
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.