Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Robert Boyle

Írsky vedec, chemik, Robert Boyle sa narodil v roku 1627 v Lismore v protestanskej rodine. Bol štrnástym dieťaťom z pätnástich.

Robert bol veľmi nadaným dieťaťom: už v 8 rokoch vedel latinsky a grécky. V tej dobe odišiel študovať do Eton College v Anglicku. V 12 rokoch ho jeho otec spolu s jedným z bratov poslal na skúšku do Európy. Mladý Boyle navštívil Paríž, Lyon a Ženevu. Tam sa súkromne učil Francúzštinu, rétoriku a náboženstvo. Popoludní hrával tenis. Najdôležitejší však bol začiatok štúdia matematiky.

V roku 1649 siv Stalbrige zariadil chemické laboratórium a to predurčilo jeho budúcu karieru. V tomto mladom veku sa tak mohol podieľať na vedeckých pokusoch a spolupracovať s ostatnými vedcami. Veľkou mierou sa zaslúžil o rozvoj metód a poznatkov chémie, v rátane teórie o atómoch a prvkov. Do histórie vedy vstúpil predovšetkým matematickou formuláciou fyzikálneho zákona (neskôr po ňom nazvaným), vyjadrujúci vzťah medzi zmenami objemu a tlaku plynu. Behom svojho života napísal mnoho vedeckých prác.

Robert Boyle zomrel v roku 1691 v Londýne a mal 64 rokov.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk