referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Galéria spisovateľov: Jules Verne
Dátum pridania: 29.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mimussqa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 422
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Jules Verne (* 8. február 1828, Nantes – † 24. marec 1905, Amiens).
Narodil v Nantes 8. februára 1828. Svoje túlavé topánky predviedol rodičom už veľmi skoro, keď sa namiesto do školy vybral s kamarátmi na jeden z ostrovov rieky Loiry za dobrodružstami. Spolu s Bratom Paulom chodil do cirkevnej školy sv.Donatiena a už vtedy sa jeho školské zošity zapĺňali kresbami fantastických strojov a útržkami príbehov, ktoré nesúviseli so školskými osnovami.

Ako jedenásťročný sa pokúsil ujsť z domu ako plavčík na trojsťažníku Coralia plaviacom sa do Indie. Z jeho cesty nebolo nakoniec nič, pretože ho v najbližšom prístave od cesty odhovoril otec. Neskôr po maturite na kráľovskom lýceu v Nantes mal pokračovať v tradícii otca advokáta štúdiom práva v Paríži. Tu sa dostal do spoločnosti Victora Huga a Alexandra Dumasa st., ktorému pre jeho divadlo ponúkol svoju prvú hru - veršovanú komédiu Zlomené steblá. Uviedli ju však pod menom Dumasa mladšieho, avšak autorstvo mu umelecká spoločnosť priznala. Advokátske skúšky nakoniec zložil, odmietol však vrátiť sa do rodného mesta do otcovej kancelárie.

Prvé literárne práce uverejnil Verneovi almanach Musée des familles, prvé platené miesto získal v roku 1851 ako tajomník Lyrického divadla. 10. januára 1857 sa oženil. Svoj prvý veľký román Päť týždňov v balóne dokončil Verne v roku 1862. Priniesol mu úspech. S vydavateľom Hetzelom uzatvoril zmluvu na 20 rokov a záväzok napísať ročne dva romány. Táto zmluva ho finančne zaistila a umožnila mu živiť sa iba písaním. Hetzel bol s Vernem ako autorom spokojný, keďže mu zabezpečoval nadštandardné príjmy a preto mu honorár postupne zvyšoval. Päťkrát zmenil zmluvu, takže si Verne mohol kúpiť vilu a jachtu. Svoje literárne začiatky zobrazil aj v románe Dvadsaťtisíc míľ pod morom. Verne veľa cestoval navštívil severoafrické pobrežie, Baltské more, USA, Rusko, atď.

Obdivuhodné cesty fantáziou Julesa Verna dokumentuje 56 románov – Päť týždňov v balóne, Cesta do stredu Zeme, Deti kapitána Granta, Cesta na mesiac, Dvadsaťtisíc míľ pod morom, Pätnásťročný kapitán, Vynález skazy, Robur Dobyvateľ, Cesta na mesiac, Tajuplný ostrov a iné.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.