Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Kamil Peteraj životopis

Už tridsať rokov sa pohybuje v oblasti divadla, pop music, poézie a reklamy s úspešným nadhľadom. Jeho manželka sa volá Ľubomíra, spoznal ju ako študentku na internáte. Žijú už spolu 26 rokov. Zaoberá sa sociálnym zdravotníctvom. Kamil Peteraj je hlavný nákupca potravín. Nemá rád ovocie, po otcovi zdedil technologické vlastnosti. Vyrastal v trojjazyčnom prostredí a v troch rodinách: starých rodičov a tety, rozmaznávaný - ako prvorodený a jediný syn, obklopený sestrou, dvoma sesternicami a celou dámskou suitou až po 90-ročnú prababičku. Neskôr začali búrať starú Petržálku a celú ich rodinu rozbili. Jeho otec bol stavbár - projektant. Peterajov vkus ovplyvnila mama. Veľmi pekne spievala aj hrala v ochotníckom divadle. Má rád Schuberta, Richtera, Alfréda Šnitkeho, Adamsa či Bélu Bartóka. Najradšej číta eseje. Z prózy pripravuje knihu bonmontov, kde má na páske nahratých aj niekoľko príbehov. Je vášnivý chodec, miluje jazdu nocou v aute a pri hudbe relaxuje. Jeho syn Kamil má 23 rokov a Marek 20 rokov. Viaceré hudobné projekty, na ktorých ako textár spolupracoval, sú už dnes legendárne napr. Zvonky, zvoňte, Konvergencie, Šľahačková princezná, Zelená pošta, Na II. programe sna, Dievča do dažďa.
Žije v Bratislave, Čunove a v predstavách. Hrá tenis, venuje sa domácemu muzicírovaniu a cykloturistike. Rád vedie dlhé telefonické rozhovory.
Je milovníkom južnej jazernej kultúry. Dokáže písať oboma rukami, a to aj súčasne, ľavou rukou aj zrkadlovo. Zbiera a píše exkluzívne knihy.
CITÁTY Z KNIHY MOTÝĽ Z INÉHO NEBA
GUMA NEZNÁŠA, KEĎ JU NAŤAHUJETE.
ZAKAŽDÝM VÁM TO ŠTIPĽAVO VRÁTI.

NOŽNICE SÚ OKULIARE
S OVISNUTÝMI FÚZMI.

NEDÍVAJ SA PRÍLIŠ HLBOKO DO SEBA.
MOHOL BY SI TAM SPADNÚŤ.

PRI POHĽADE NA KRÁSNU JAPONKU
MI ŠIKMEJÚ OČI.
Zbierky: Sad zimných vtákov (1965), Čas violy (1966), Kráľovná nocí (1968), Vychádzka s večernicou (1971), Lipohrádok (1973), Faust a margaréty (1981), Minútové básne (1986), Útechy /maximy/ telegramy (1987), Sekunda rozkoše (1989), Dom panny (1991), Lode v delíriu (1993), Motýľ z iného neba (1995), Lyrické korzo (1991), Aleluja, schúlená (1995)
Texty piesní: Texty (1985), Bosá láska (1986), 77 piesňových textov (1986), Poptexty (1988), Zvonky, zvoňte, Konvergencie, Šlahačková princezná, Zelená pošta, Na II. programe sna, Dievča do dažďa.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk