referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hilda
Pondelok, 11. decembra 2023
Alain Robbe-Grillet životopis
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: NETVOR
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 326
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Alain Robbe – Grillet


Románopisec, filmár a teoretik Alain Robbe-Grillet sa narodil 18.augusta 1922 v Breste. Strednú a Vysokú školu absolvoval v Paríži. V 45-tom roku ukončil inžinierske štúdium na Národnom ústave agronómie a nastúpil do Národného štatistického a ekonomického ústavu. Zaoberal sa výskumu hormónov. Keď mal asi 30 rokov, dostal chuť písať. Ako povedal, písaním chcel pochopiť kto je a dať svojmu životu nejakú formu, tvar, pohyb a smerovanie. Myslel si, že jeho život nemá zmysel a jediné čím to môže napraviť je písanie. Chcel pomocou písania zistiť, ako a prečo má žiť.

V roku 1953 vydáva román Gumy a vzdáva sa kariéry agronóma, aby sa mohol naplno venovať písaniu. Postupne sa stáva vedúcou osobnosťou nového románu. Keď raz bol na Kongrese spisovateľov, dostal otázku, či v okamihu kedy začne písať vie ako kniha dopadne.Odpovedal, že nikdy nevie kam ho vlastný román a fantázia zavedú. Kniha si sama určuje svoju cestu a smer. Vtedy dal najavo svoju fantáziu a jedinečnosťaj keď si vyslúžil kritiku. Podľa starých pravidiel spisovateľ má dopredu vedieť ako sa kniha skončí. Medzi jeho známe romány sú zaradené Voyer, Žiarlivosť či Dom v labyrinte.

Okrem písania venoval sa aj filmovaniu a písaniu námetov. Z filmárskej dráhy chcem spomenúť film Vlani v Mariebade, ktorý režíroval režisér Resnais podľa Grilletovho scenára. Film získal Zlatého leva na festivale v Benátkach. Za svoj režijný debut Nesmrteľná získal cenu Louisa Deluca. Spolupracoval aj na výrobe dvoch slovenských filmov. Bolo to koncom 60 rokov v koprodukcii so štúdium Koliba. Boli to filmy Muž, ktorý luže a Eden a potom.

Na niekoľko rokov sa odmlčal. K tvorbe sa vrátil v polovici 90-tych rokov, keď vydal knihu Posledné dni Korintu a režíroval film Hluk na zošalenie. V súčasnosti prednáša na univerzitách v Európe a Amerike. Alain Robbe-Grillet bol vo svojom živote kritizovaný a nepochopený. Kritici mu vyčítali, prečo nepíše klasicky ako Balzac – tak aby tomu čitatelia rozumeli a všetkým sa to páčilo. On si však zachoval svoju vlastnú tvár a preto sa stal slávnym. .
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.