referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Štvrtok, 1. decembra 2022
Niccolo Machiavelli životopis
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Tanci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 354
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 8.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 14m 0s
Pomalé čítanie: 21m 0s
 
Niccolo Machiavelli sa narodil vo Florencii 3. mája 1496 a zomrel 21. júna 1527. V roku 1498, keď sa Florencia stala republikou, Machiavelli získal post vládneho úradníka, rýchlo postupoval po stupienkoch vládnych funkcií a skoro bol menovaný za vedúceho druhého kancelárstva. Kancelárstvo je verejný úrad a pozostáva z výboru, v ktorého právomoci sú niektoré časti politiky mestského štátu. Druhé kancelárstvo sa zaoberalo vnútornými záležitosťami, ale skoro splynulo s výkonným výborom i Dieci.
Machiavelli bol aj tajomníkom zboru zmierovacích sudcov, ktorý riadil zahraničnú a obrannú politiku. V roku 1500 bol vyslaný na svoju prvú diplomatickú misiu, ktorej cieľom bolo usporiadať na francúzskom kráľovskom dvore určité záležitosti. Počas svojho pobytu vo Francúzsku si Machiavelli všimol, aký efekt malo to, že zjednotenej krajine vládol jeden vládca.
Keď sa vrátil domov, Florencia sa nachádzala v dôsledku pokusu Cesara Borgiu o vytvorenie vlastného kniežatstva na juh od mesta v strednom Taliansku na pokraji kolapsu. Z poverenia florentskej vlády ho Machiavelli v tomto období dvakrát navštívil. Keď sa Borgia pomstil zavraždením jeho kapitánov v Sinigaglii, svedkom zločinu sa stal Macchiavelli a napísal o ňom správu pod názvom „O spôsoboch, ktoré prijal gróf Valentino, aby zabil Vitellozza“. Machiavelli, ktorý obdivoval Borgiove činy, bol presvedčený, že rôzne jeho vlastnosti by mal mať dokonalý vladár, ktorý raz zjednotí všetky mestské štáty. Napriek tomu, že ho obdivoval, potešilo ho, keď Borgiu uväznil pápež Július II a na margo toho uväznenia vyhlásil, že „si ho zaslúžil ako rebel proti Kristovi“. Keď bol za hlavného sudcu Florencie zvolený Piero Soderini, Machiavelli si rýchlo získal jeho náklonnosť a na základe svojho vplyvu prostredníctvom vodcu Florencie dokázal uskutočniť svoje vojenské ciele. Jedným z cieľov, o ktoré sa usiloval, bolo vytvorenie štátnej domobrany, pretože veril, že vlastné národné vojsko slúži štátu lepšie ako bežné žoldnierske jednotky. Vznikol výbor pre domobranu a Machiavelli sa stal jeho vedúcim.

V roku 1508 sa mu naskytla príležitosť vyskúšať svoju novú domobranu. Florencia sa rozhodla opätovne dobyť Pisu a Machiavelli osobne vo frontovej línii velil svojim vojskám. V júni 1509 bolo mesto Pisa najmä vďaka Machiavelli ho domobrane opäť v rukách Florencie.
V roku 1512 napadol Florenciu v dôsledku udalostí v Pise pápež Július II.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: 1. Machiavelli, N.: Úvahy o vládnutí a vojenství, Praha 1987, 2. Skinner, Q.: Machiavelli, Praha – Argo, 1995
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.