referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Konštantín
Sobota, 19. septembra 2020
Dan Brown
Dátum pridania: 18.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jdrmla
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 996
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Keď na jar v roku 2003 vyšiel v USA román Da Vinciho kód, pravdepodobne nikto neočakával, že sa v krátkej dobe vyšplhá na prvé miesto v rebríčku bestsellerov novín New York Times a usadí sa tam, na čele rebríčka na 40 týždňov. V krátkej dobe sa tento román umiestnil na prvej pozícii aj v zozname najpredávanejších kníh internetového predajcu amazon.com a súčasne sa stala číslom jedna v zozname bestsellerov The New York Times, The Wall Street Journal, Publishers Weekly a San Francisco Chronicle. Neskôr bola jednotkou na každom dôležitom zozname bestsellerov v USA.

Da Vinciho kód, kniha popisujúca záhadu vraždy postavenú oproti náboženskej konšpiračnej teórii, zahŕňajúcej maľbu Leonarda da Vinciho — Ježiš, Mária Magdaléna, ich dieťa a svätý kalich, kĺbi napätie nútiace rýchlo obracať stránky s históriou umenia, architektúry a náboženstva. ( Ayesha Court, USA Today)
Aj na Slovensku tento román zožína od jari predminulého roka obrovský čitateľský ohlas. Po Harry Potterovi sa z nej stala v priebehu roka už aj u nás kultová kniha. Jej náklad prekročil už 100 tisíc výtlačkov. Autorom tohto románu je americký spisovateľ Dan Brown a je to v poradí jeho štvrtá a zatiaľ posledná kniha.

Dan Brown je najstarším synom stredoškolského profesora matematiky Richarda Browna, ktorý v roku 1989 získal tzv. Prezidentskú cenu ako najlepší stredoškolský učiteľ matematiky v štáte New Hampshire, a profesionálnej hudobníčky, zaoberajúcou sa sakrálnou hudbou. Narodil sa 22.júna 1964 v Exeteri, štát New Hempshire v USA. Má dvoch mladších súrodencov - sestru Valériu a brata Gregoryho. Dan, i jeho súrodenci, vyštudovali elitnú, internátnu strednú školu Phillips Exeter Academy, kde jeho otec učil od roku 1962, 35 rokov, až do odchodu do dôchodku v roku 1997. Po jej absolvovaní v roku 1982 sa zapísal na vysokú školu Amherst College v Massachusetts , kde bol aj členom bratstva Psi Upsilon Fraternity. Potom študoval históriu umenia na University of Seville v Španielsku. Po ukončení štúdia sa odsťahoval do Los Angeles, kde sa snažil uchytiť ako hudobný skladateľ a hudobník, avšak bez väčšieho úspechu. Roku 1993 sa vrátil do New Hampshire, kde začal učiť angličtinu na svojej bývalej škole Phillips Exeter Academy a v Lincoln Akerman School v Hampton Falls. Popritom sa zaujíma o kryptografiu.

V roku 1995 napísal spolu so svojou manželkou Blythe, historičkou umenia a maliarkou, knihu 187 Men to Avoid: A Survival Guide for the Romantically Frustrated Woman.

Nasledujúci rok sa už plne venoval písaniu a roku 1998 vydal svoj prvý samostatný román, techno- thriller v ktorom sa odrazila jeho záľuba v skúmaní záhadných kódov a tajných vládnych organizácii - Digital Fortress (Digitálna pevnosť). Poukázal v ňom na tenkú hranicu medzi národnou bezpečnosťou a osobným súkromím človeka. Román vyšiel v elektronické forme a ihneď sa stal najlepšie predávanou elektronickou knihou v USA.

K písaniu, ako sám povedal v interview, ho inšpirovalo prečítanie románu Sydney Sheldona Doomsday Conspiracy (Dokonalé plány). V tomto interview hovorí: (citát)
„Until I graduated from college, I had read almost no modern commercial fiction at all (having focused primarily on the "classics" in school). In 1994, while vacationing in Tahiti, I found an old copy of Sydney Sheldon's Doomsday Conspiracy on the beach. I read the first page...and then the next...and then the next. Several hours later, I finished the book and thought, Hey, I can do that. Upon my return, I began work on my first novel -- Digital Fortress -- which was published in 1996.“ (koniec citátu)

Nasledoval román Deception Point (Bod klamu), v ktorom sa Dan Brown sústredil na otázky morálky v politike.

Prostredie, v ktorom vyrastal a kde sa prelínala moderná veda s náboženstvom, bolo bezprostredným námetom románu Angels and Demons (Anjeli a démoni), popisujúci príbeh profesora ikonografie a náboženského umenia Roberta Langdona z Harvardu, kde veda reprezentovaná švajčiarskym výskumným ústavom (CERN) sa dostáva do konfliktu s náboženstvom reprezentovaným Vatikánom.

Ďalším príbehom toho profesora, bol román The Da Vinci Code (Da Vinciho kód), ktorý dosiahol neobyčajného úspechu. Bol preložený do 40 jazykov a stal sa svetovým bestsellerom. V súčasnosti spoločnosť Columbia Pictures natáča filmovú verziu románu v hlavnej roli s Tomom Hanksom a Audrey Tautou. Séria príbehov profesora Langdona by mala pokračovať románom The Solomon Key o soche Kryptos v ústredí CIA v Langley.

Na začiatku roku 2004 sa všetky štyri Brownove romány spoločne umiestnili v prestížnom knižnom rebríčku New York Times. Podľa magazínu Time bol autor vybraný medzi stovku najvplyvnejších ľudí sveta. Bol hosťom CNN, The Today Show, National Public Radio a Hlasu Ameriky a rovnako tak sa objavil na stránkach časopisov Newsweek, People, The New Yorker a ďalších…

Dan Brown je často kritizovaný za prekrútené, niekedy až vymyslené podanie dejín v jeho niektorých románoch. Obsahujú niekoľko historických a náboženských nepresností. Aj keď sú tieto romány fikcie, neobsahujú žiadne varovanie, že nie celkom pravdivo zobrazujú históriu. V dôsledku toho môžu byť čitatelia dezinformovaní o skutočných historických faktoch. Aj napriek tomu je ale na 12-tom mieste vo „Forbes list“ najznámejších osobností roku 2005, hneď za Tomom Cruisom a Bradom Pittom.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.