referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tatiana
Streda, 1. februára 2023
Karel Čapek
Dátum pridania: 31.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: katusa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 529
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Karel Čapek (* 9. január 1890, Malé Svatoňovice – † 25. december 1938) bol český prozaik, dramatik, novinár, filmový libretista, básnik a prekladateľ, literárny, divadelný a výtvarný kritik, estetik a filozof; brat Josefa Čapka.

1925 - 1933 predseda československého PEN klubu. Od 1917 redaktor Národných listov, od 1921 Lidových novin. Od 1925 sa priateľsky stýkal s T. G. Masarykom, ktorého politické a filozofické názory zaznamenal v knihách Hovory s T. G. M., Mlčení s T. G. M., Nablízku T. G. M..

V ranej tvorbe vychádzal z podnetov českej predvojnovej moderny a nových európskych umeleckých smerov (Boží muka, Trapné povídky, preklady básní Francouzská poezie nové doby, dráma Loupežník). Vedomie zneužitia techniky a vedy v 1. svetovej vojne proti základným hodnotám ľudskej existencie, nedôvera k jednoznačným filozofickým a politickým koncepciám a odmietnutie radikálnych zásahov odľudštenej štátnej moci do zákonov prírody a spoločnosti, sa prejavili v jeho utopicko-fantastických drámach (R. U. R., Věc Makropulos), v románoch(Bílá Nemoc,Válka z Mloky) a s prvkami science fiction (Továrna na absolutno, Krakatit) a v alegorických divadelných hrách Zo života hmyzu, Adam Stvořitel (obidve s bratom Josefom Čapkom). Skeptický relativizmus, presvedčenie o mnohoznačnosti ľudskej pravdy a zmysle pragmatického hľadania východiska v každom individuálnom prípade, ďalej rozvinul v poetických prózach Hordubal, Povětroň, Obyčejný život, Život a dílo skladatele Foltýna a v románe o sile humanizmu a solidarity První parta. Z ciest po Európe vyťažil niekoľko kníh cestopisných fejtónov (Italské listy, Anglické listy, Výlet do Španěl, Obrázky z Holandska, Cesta na sever).

Vytvoril originálny typ krátkych detektívnych príbehov (Povídky z jedné kapsy, Povídky z druhé kapsy), napísal Knihu apokryfov a knižne vydal výbery fejtónov, stĺpcov a drobných próz z rôznych období žurnalistickej činnosti (Zahradníkův rok, Jak se co dělá, Na břehu dnů, Místo pro Jonathana). Knihy Měl jsem psa a kočku, Kalendář, O lidech, Bajky a podpovídky a iné boli vydané posmrtne. Marsyas obsahuje úvahy a eseje o literatúre a umeleckej tvorbe, O věcech obecných čili Zoón politikon články o politike, verejnom živote a zmysle demokracie. Pre deti napísal Devatero pohádek a ještě jedna od Josefa Čapka ako prídavok, Dášeňka čili život štěněte.

V 2. polovici 30. rokov sa znovu vrátil k utopicko-fantastickému pohľadu na súčasnosť v románe Válka s mloky, aby alegoricky ukázal na nebezpečie fašizmu a ohrozenie európskej demokracie.

Zomrel na zápal pľúc. V roku 1995 mu bolo udelené vyznamenanie Rád T. G. Masaryka in memoriam.

Karel Čapek sa významne zapísal do dejín robotiky, keď ako prvý použil dnes už svetovo akceptovaný pojem robot, vo svojom diele R.U.R.
 
Podobné referáty
Karel Čapek 2.9357 487 slov
Karel Čapek INÉ 2.9881 164 slov
Karel Čapek SOŠ 2.9680 540 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.