referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Nedeľa, 5. decembra 2021
Andrew Lloyd Webber
Dátum pridania: 30.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: babyjane
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 873
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 

Andrew Loyd Webber sa narodil 22.marca 1948 v južnom Kensingtone v Londýne.Pochádza z hudobnej rodiny.Vďaka otcovi sa už jako malý výborne orientoval vo vážnej hudbe 18. a 19. storočia a tiež skladal hudbu pre školské predstavenia. Jeho matka Jane ho naučila hrať na klavír . Okrem toho hral Andrew ešte na husle a okrem toho si zamiloval právesa vyvíjajúcu rockovú hudbu. Weber má o 3 roky mladšieho brata Juliana Lloyd Webera , ktorý je známym violončelistom.

Prvý muzikál, ktorý Lloyd Webber spolu s Timom Ricem napísal nemal veľký úspech. Volal sa The Likes Of Us (Naše potešenia) a až do roku 2005 nebol uvedený. Ďalším bol muzikál Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat (Jozef a jeho čarovný farebný plášť), ktorý bol uvedený v premiére v roku 1968. Autorov si vtedy všimol britský hudobný agent David Land a na základe zmluvy s ním Webber s Ricem po roku usilovnej práce predstavili dnes už kultovú rockovu operu Jesus Christ Superstar. Kvôli tomu, že mladí autori s námetom zachádzali dosť volne (Ježiš jako superstar, komický výstup Herodesa,…) ju ale väčšina producentov kvôli obavám z negatívnych reakcií nechcela uviesť. Opera v roku 1971 spätne nadobudla aj dramatickú podobu.
V roku 1972 se Webber prvýkrát oženil so Sarah Hugill a mal s nou dve deti - Imogen a Nicholasa. V roku 1976 napísal spolu s Alanom Ayckbournem muzikál By Jeeves. O dva roky neskôr mala premiéru Evita, čo bol príbeh mladej Evy Peron, ženy argentínskeho diktátora Juana Perona. Toto dielo bolo posledným Webberovým a Riceovým spoločným triumfom, pretože po jeho uvedení sa obaja priatelia a spolupracovníci rozchádzajú.Touto dobou už Webber pomýšľal na nový projekt. Ako predloha pre nový muzikál mu poslúžila Old Possum's Book Of Practical Cats (Praktická kniha o šikovných mačkách) americko-britského básnika Thomasa Stearnsa Eliota. Zámeru zhudobnit detské mačacie básne sa ale kritici vysmiali. V ich postoji ich upevnil fakt, že mal vzniknúť tanečný muzikál a uvedenie tanečného muzikálu vo vtedajšom britskom prostredí sa kvôli predsudkom o neschopnosti britských tanečníkov považovalo za takmer nemožné.

Osemdesiate roky by sa v Lloyd Webberovej kariére dali označiť za nejplodnejšie. Rok po The Cats mal premiéru muzikál Song And Dance. V roku 1984 se konala premiéra muzikálu Starlight Express. V tomto roku sa Webber po rozvode s prvou manželkou oženil s britskou sopranistkou a tanečnicou Sarah Brightman, s ktorou se zoznámil počas skúšok na muzikál Cats. V roku 1985 Webber uviedol dielo vážnej hudby Requiem, venované Andrewovu otcovi, ktorý zomrel roku 1982. Inšpirovaný hlasom svojej manželky sa Webber pustil do dalšieho muzikálu. Libreto vzniklo podľa románu Gastona Lerouxa Fantom Opery, o znetvorenom géniovi z katakomb pod parížskou operou, ktorý se osudovo zemiloval do baladicky krásnej sopranistky Christiny Daaé. Skladateľ v tomto diele bohato využívá symfonický orchester, při ktorom výrazne obmedzuje rockové postupy. Fantom Opery je dielo, v ktorom sa asi nejviac preukazuje úžasná melodičnosť Webberových piesní. Role Christiny Daaé napísal na mieru Sarah Brightman. Premiéra se konala roku 1986 a od tej doby se muzikál v Londýne a na Broadwayi, (v januári roku 2006 sa stal nejdlhšie uvádzaným muzikálom v historii - od roku 1988), hrá sa dodnes a považuje sa za najväčší Webberov muzikál.
Dalším Webberovým muzikálom je Aspects Of Love z roku 1989.Tou dobu sa už ale manželstvo Lloyd Webbera s Brightmanovou začalo rozpadať. Rozviedli se v roku 1990. Rok na to se Webber tretíkrát oženil s Madeleine Gurdon, s ktorou má 3 deti, Alastaira, Williama a Isabellu. Roku 1993 mal premiéru muzikál Sunset Boulevard.

V roku 1997 sa na pódia dostal muzikál Whistle Down The Wind (Pískaj si vo vetre) v roku 2000 The Beautiful Game (Krásna hra)a v roku 2004 The Woman In White (Žena v bielom). Sfilmované boli muzikály Jesus Christ Superstar , Evita a The Phantom Of The Opera

Mezi Webberovy nejslávnejšie piesne patrí I Don't Know How To Love Him (Jesus Christ
Superstar)I Only Want To Say (Jesus Christ Superstar), Don't Cry For Me Argentina
(Evita) Memory (Cats) Music Of The Night (The Phantom Of The Opera), The Phantom of
The Opera (The Phantom Of The Opera), All I Ask Of You (The Phantom Of The Opera).

Medzi diela Andrewa Lloyd Webbera patria :

 • Cats (Mačky)
 • Jesus Christ Superstar
 • Evita
 • Phantom of the Opera (Fantóm opery)
 • Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (Jozef a jeho čarovný farebný plášť)
 • Song and Dance
 • Starlight Express
 • Tell Me On A Sunday (Líp se loučí v neděli)
 • Aspects of Love (Aspekty lásky)
 • Jeeves
 • Sunset Boulevard
 • Whistle Down The Wind (Hvízdej po větru)
 • The Beautiful Game
 • The Woman In White (Žena v bílém)
 • a další

 

 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.