referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eugénia
Piatok, 18. septembra 2020
Franz Schubert
Dátum pridania: 28.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: miska882
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 808
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 

,, Najpoetickejší zo všetkých hudobníkov “ ako ho prezýval Ferenc Liszt, bol rakúsky hudobný skladateľ z obdobia ranného romantizmu. Narodil sa 31. januára 1797 vo Viedni.

Jeho rodičia - Franz Theodor Schubert a Elisabeth Vietzova majú pôvod siahajúci až na územie Čiech. Jeho otec pochádzal z roľníckej rodiny z okolia Hanušovíc na Šumpersku a jeho matka pochádza zo Zlatých hôr, neďaleko Jesenníka. Boli rodičmi pätnástich detí, no desať detí im zomrelo ešte pred dovŕšením prvého roku života.

Roku 1808 sa Franz pre svoj výborný hlas stal študentom cisárskeho konvitu a aj členom chlapčenského zboru dvornej kaplnky. V konvite si prehĺbil hudobné vzdelanie aj lekciami skladateľa Salieriho. Okrem toho nadviazal niektoré zo svojich celoživotných priateľstiev so spolužiakmi, ktoré mu potom boli oporou po celý život. Jeho prvú kompozíciu, klavírnu fantáziu, zložil v r. 1810 v apríli. O tri roky neskôr ukončil školu a napísal novú symfóniu. Schubert sa chcel vyhnúť vojenskej službe, tak nastúpil ako pomocný učiteľ u svojho otca. Túto službu neobľuboval, ale zato sa intenzívne sa venoval komponovaniu. Počas dvoch rokov, ktoré učil vznikla jeho prvá opera Des Teufels Lustschloss s prvá omša. V tom čase mal len sedemnásť, no jeho majstrovské kompozície, sa objavujú no pódiách koncertných siení dodnes. Keď bol Franz Schubert starší, mal veľa priateľov, ktorí mu pomáhali. Väčšinu času u nich býval. Aj keď sám bol celkom nemajetný, nebol vďaka ich pohostinnosti väčšinou nútený starať sa o obživu a mohol sa intenzívne venovať skladateľskej činnosti. Až v roku 1818 si našiel zamestnanie vďaka grófovi Johannovi Esterházymu, ktorý ho angažoval ako učiteľa hudby na svojom panstve v obci Želiezovce na našom dnešnom území. Tu sa zamiloval do svojej žiačky Caroliny.

Hoci bol Schubert mimoriadne talentovaný a usilovný skladateľ, nedostalo sa mu počas života príliš veľkého umeleckého ohlasu. Príčinou mohla byť aj jeho neochota samostatne koncertovať, či zdráhanie vydavateľov publikovať diela pomerne neznámeho mladého umelca, ktorého úspech nebol istý.

Jeho vrcholné skladateľské obdobie začalo v r. 1820. Vtedy tvoril nedokončené klavírne oratórium Lazar. Potom nasledovali ,,schubertiády“- hudobné večierky s jeho priateľmi, na ktorých sa hrali a spievali jeho diela.
O dva roky sa všetko len zhoršovalo. Začalo to tým, keď sa nakazil vtedy neliečiteľnou syfilidou
( pohlavnou chorobou ) . Jeho ochorenie zasahovalo do jeho života a tvorby.
O niečo neskôr sa mu podarilo skomponovať siedmu symfóniu b moll Nedokončenú, ktorú začal komponovať už od roku 1822. Väčší úspech mal aj cyklus piesní Krásna mlynárka ( 1823 , Zimná cesta ( 1827 ), sláčikový kvartet Smrť a dievča ( 1824 – 1826 ) a Nemecká omša As dir ( 1826 ).

Franz Schubert zomrel 19. novembra 1828 vo Viedni veľmi slabý chronickým ochorením v dome svojho brata Ferdinanda. Príčina smrti mohla byť aj otrava ortuťou či tyfoidná horúčka. Pochovali ho neďaleko hrobu jeho vzoru Ludwiga van Beethovane na währingenskom cintoríne. Pochovaný bol tam, kde si to želal, no koncom 19. stor. boli hroby oboch hudobných skladateľov prenesené na viedenský Ústredný cintorín. Franz Schubert za sebou zanechal rozsiahle dielo, z ktorého len malá časť bola vydaná počas jeho života. Prvá vydanie celej Schubertovej tvorby vydalo vydavateľstvo Breitkopf und Härtel v r. 1884.

TVORBA :

Piesne – piesňová tvorba sprevádzala autora po celý život a práve v nej sa autor presadil najskôr a zapísal najhlbšie. Dokopy zložil asi 600 piesní so sprievodom klavíra.

Napr. :

 • rané majstrovské diela Gretchen am Spinnrade ( Margarétka pri praslici ) a Erlkönig ( Kráľ duchov )
 • piesňový cyklus Die schöne Müllerin (Krásna mlynárka), texty Wilhelm Műller
 • piesňový cyklus Winterreise (Zimná cesta), texty znova Wilhelm Müller

Komorná hudba – je to druhá kľúčová oblasť Schubertovho pôsobenia. Predovšetkým sú to klavírne kompozície.

Napr. :

 • Forellenquintett ( Kvintet A dur Pstruh )
 • Sláčikový kvartet d moll - Smrť a dievča ( Der Tod und das Mädchen )
 • klavírny Valses Sentimentales ( Sentimentálne valčíky )
 • Impromptus a Moments musicaux ( pre sólový klavír )

V oblasti orchestrálnej a javiskovej tvorby bol Schubert vo veľkej nevýhode. Aj tu však nájdeme mimoriadne kompozície

Napr. :

 • trojvetová symfónia b moll s názvom Nedokončená, po nemecky Unvollendet
 • Deutsche Messe ( Nemecká omša As dur )
 • hudba k baletu Rosamunde ( Rosamunda )
 • nedokončené veľkonočné oratórium Lazarus ( Lazar )

 

 
Podobné referáty
Franz Schubert GYM 2.9681 389 slov
Franz Schubert INÉ 2.9235 60 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.