referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Piatok, 8. decembra 2023
George Orwell: Zvieracia farma, 1984 (SOČ)
Dátum pridania: 16.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: pickor
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 6 347
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 17.6
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 29m 20s
Pomalé čítanie: 44m 0s
 

George Orwell: Zvieracia farma, 1984

1 Životopisné údaje a prehľad tvorby

1.1 Životopis

Detstvo:
George Orwell (vlastným menom Eric Arthur Blair). Narodil sa 25. júna 1903 v Motihari (India) v rodine koloniálneho úradníka. Jeho rodina patrila do typickej strednej vrstvy. Jeho otec Richard pracoval v štátnych službách pre Odbor s opiátmi. Jeho matka sa volala Ida. Eric mal 2 sestry - staršiu Marjorie a mladšiu Avril. Keď mal jeden rok, jeho matka sa s ním presťahovala do Oxfordshir v Anglicku. Preteká tam rieka Orwell, podľa ktorej si zvolil svoj pseudonym. Svojho otca opäť videl až v roku 1907 a aj to iba na pár mesiacov.

Štúdium:
Keď mal šesť rokov, rodičia ho poslali do malej anglickej školy v Henley, kde túto školu navštevovala aj jeho sestra. Aj keď o tejto časti svojho života nenapísal, pravdepodobne veľmi zaujal svojich učiteľov. Odporučili do St. Cyprian's School, v Eastbourne, Sussex. Eric získal štipendium a tak jeho rodičia boli schopní mu platiť jeho zvyšné školné. Neskôr vyštudoval súkromnú strednú školu Eton.

Po škole slúžil v Indickej imperiálnej polícii v Barme (dnes známa ako Myanmar) od 1922 do 1927.

Život v Anglicku:
V roku 1927 odchádza späť do Anglicka a začína sa živiť ako novinár a esejista. Nejakú dobu žije ako tulák v tých najchudobnejších vrstvách Paríža a Londýna. Intenzívne politické a sociálne nepokoje, ktoré sužujú Európu, menia Orwella na vášnivého socialistu, odporcu fašizmu, zástancom sebe rovnosti a samozrejme na spisovateľa. Už v 30. rokoch napísal niekoľko románov. A Clergyman's Daughter, Keep the Aspidistra Flying, Coming Up for Air, Road to Wigan Pier. V týchto knihách opisuje trápenie tých najspodnejších spoločenských vrstiev.

Španielska občianska vojna:
Čoskoro po vypuknutí španielskej občianskej vojny sa do vojny zapojuje ako dobrovoľník, kde bojuje za republikánsku stranu v légiách POUM (Partido Obrero de Unificacion Marxista). Je to sesterská protistalinistická strana nezávislej Labouristickej strany (členom sa stal v roku 1938) založenej v roku 1935. K tejto strane sa pripojila i jedna trokistická skupina a disidenti z PCE. Vo vojne bojoval v pechote.

Prvé nadšenia nad fungujúcim španielskym socialistickým štátom strieda znechutenie z intríg a z fanatizmu jednotlivých zložiek ľavice. Stalinisti podporovaní Sovietskym zväzom porážajú anarchistov a POUM. Týmto zásahom ukončujú revolúciu.

20. mája 1937 bol Orwell postrelený fašistickým ostreľovačom do krku (blízko Huesca) a tak musel predčasne opustiť front. On a jeho žena Eileen opúštajú v júni 1937 Španielsko po tom, ako boli zatknutí za členstvo v „Trotskyit“. Neskôr je prenasledovaný políciou, ktorá zatýka všetkých členov POUM. O tomto úseku svojho života píše v diele Hold Katalánsku a v eseji Wounded by a Fascist Sniper.

2. svetová vojna:
Počas vojny je pevne presvedčený, že nastávajúci kapitalistický systém nemá šancu prežiť. Navrhuje a obhajuje rozsiahle zoštátnenie majetku, obmedzenie výsad bohatých, obmedzenie maximálnych príjmov, slobodu kolóniám. Avšak úplne odmieta stalinistický socializmus.

Orwell píše články do New English Weekly až do roku 1940. Počas 2. svetovej vojny sa stal členom domobrany a v roku 1941 začal pracovať pre BBC. Tu pracuje na programoch o Indii a Východnej Ázii. Po finančne príťažlivej ponuke prijal miesto v Tribune ako literárny spravodaj. Písal do pravidelnej rubriky „As I Please“.

V roku 1944 Orwell dokončuje svoju anti-Stalinistickú alegóriu Zvieracia farma, ktorá bola publikovaná nasledujúci rok s veľkým úspechom. Po tejto knihe sa Orwell konečne ocitol finančne zabezpečený. Od roku 1945 sa stal vojnovým korešpondentom a neskôr pravidelne prispieval do Manchester Evening News. Bol blízkym priateľom vydavateľa a majiteľa Davida Astora. Orwellove myšlienky ho silno ovplyvňovali a tým menili smerovanie novín.

Nie je zapojený do bojov kvôli tuberkulóze.

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Orwell, George: Zvieracia farma. 2. vydanie. Bratislava: 2001 Vydavateľstvo Slovart, spol. s.r.o., 102 strán, ISBN 80-7145-589-X
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.