referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oldrich
Sobota, 3. decembra 2022
Franz Schubert
Dátum pridania: 10.05.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: primavera1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 389
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Život

Franz Schubert sa narodil v chudobnej učiteľskej rodine ako trináste z pätnástich detí. Desať z jeho súrodencov však zomrelo ešte pred dovŕšením prvého roku života. Pôvod jeho otca, Franza Theodora Schuberta, a matky Elisabeth rodenej Vietzovej siaha na územie Čiech: otec pochádzal z roľníckej rodiny z okolia Hanušovíc na Šumpersku, zatiaľ čo matka prišla do Viedne zo Zlatých hôr neďaleko Jeseníka.

Roku 1808 sa mladý Franz pre svoj výborný hlas stal študentom cisárskeho konvitu a zároveň členom chlapčenského zboru dvornej kaplnky. V konvikte si prehĺbil svoje, zatiaľ skôr len domácke hudobné vzdelanie, aj lekciami u známeho skladateľa Salieriho. Okrem toho nadviazal niektoré zo svojich celoživotných priateľstiev so spolužiakmi, ktoré mu potom boli oporou po celý život. Svoju prvú kompozíciu, klavírnu fantáziu, tu zložil v apríli 1810, a školu ukončil roku 1813 s čerstvo dopísanou symfóniou (D 82).

Schubert zanechal konvikt predčasne pravdepodobne kvôli neúspechom v matematike a latinčine, a aby sa vyhol vojenskej službe, nastúpil ako pomocný učiteľ u svojho otca. Túto službu vykonával s nechuťou a neveľkým úspechom, zato sa intenzívne venoval komponovaniu. Z jeho dvoch učiteľských rokov pochádza napríklad prvá omša (F dur, D 105). V tom čase už niektoré kompozície sedemnásťročného mládenca dosahujú majstrovskú úroveň a objavuje sa na pódiách koncertných siení dodnes.

Dielo

Piesňová tvorba sprevádzala Schuberta po celý plodný život a bola oblasťou, kde sa ako autor presadil najskôr a zapísal najhlbšie. Jeho piesne so sprievodom klavíra interpretovali amatérski hudobníci pre viedenské domáce spoločnosti aj veľké spevácke hviezdy. Celkom ich zložil asi 600.

Medzi významné piesňové opusy patria okrem iného:

- rané majstrovské diela Gretchen am Spinnrade (Margarétka pri praslici, D 118, op. 2) a Erlkönig (Kráľ duchov, D 328, op. 1, na Goetheo text)
- piesňový cyklus Die schöne Müllerin (Krásna mlynárka, D 795), texty Wilhelm Müller
- piesňový cyklus Winterreise (Zimná cesta, D 911), texty znova Wilhelm Müller
 
Podobné referáty
Franz Schubert 2.9777 809 slov
Franz Schubert INÉ 2.9235 60 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.