referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfréd
Streda, 19. júna 2024
Pavol Országh Hviezdoslav životopis
Dátum pridania: 23.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 963
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 5m 40s
Pomalé čítanie: 8m 30s
 
Od osobného k národnému sociálnemu svetovému a všeľudskému v lyrike Hviezdoslava.
Zhodnotiť ideový a umelecký prínos Hviezdoslava do literatúry a jeho programové zameranie. Poukázať na tématiku a pestrosť lyriky. Základné básnické prostriedky v ukážke (zvolania, opakovania, zložené slová, okazionalizmy, metafory, inverzia, presah stopy)

Pavol Országh Hviezdoslav (1849 - 1921)
- narodil sa vo Vyšnom Kubíne v chudobnej zemianskej rodine - úcta k práci
- Študoval v Miškovci (vzorom sa mu tu stali Pet a Arany - prvé básne v maďarčine); potom prišiel študovať do Kežmarku a Prešova (právo) - začal čítať slovenské knihy (najmä Sládkoviča); 1871 - Almanach Napred
- 20 rokov pôsobil v Námestove a pred smrťou odišiel do Dolného Kubína; nazývajú ho básnikom storočia, ale aj najväčším slovenským básnikom.
Lyrika Hviezdoslava:
Hviezdoslav písal málo básní osobných, podľa neho slovenský básnik má plni svoje poslanie medzi ľudom. Jeho rodisko - Orava bolo krajom úžasných prírodných krás, ale život v tom čase na Orave bol ako ho udáva vo veršoch:
(C) Veď biedna je tá naša Orava
namiesto chleba ušlo sa jej skál
Za čias Hviezdoslava bola skutočne takou úbohou a biednou. Zabudnutý kraj a zabudnutý ľud, ktorý drel na cudzom a hľadal si živobytie v cudzine. Bolo to v časoch, keď po zatvorení Matice Slovenskej a slovenských gymnázií sa začal stupňoval maďarizačný tlak. Hviezdoslav vstúpil do literatúry:
# zbierka Básnické prviesenky Jozefa Zbranského - túto prvotinu venoval Andrejovi Sládkovičovi. Prejavuje tu lásku k ľudu, k rodičom, k sestre a k bratovi.
Jeho lyrika sa skladá z 8 cyklov:
1. cyklus Sonety (21 básní) - konflikt medzi autorovými ideálmi a pozemským životom. Básnik chce uniknú od zloby a neprávosti pozemského života, do sveta básnickej tvorby. Ale spoznáva, že jeho miesto je na zemi. Predstavujú ideál o ľudskosti, vznešených predstáv o lepšej a krajšej budúcnosti vo svete zla a spoločenských zápasov.
2. cyklus Letorosty - 3 časti; vyslovil tu program svojej tvorby Letorosty I - tvoria umelecké krédo básnika ísť po ceste realisticky
= báseň Dávam z úprimnosti duše - vyslovuje svoj realistický program, je za úprimnosť, proti klamstvu, pretvárke, prázdnym slovám, váži si pravdu a otvorenosť, tento postoj mu prináša veľa trápenia
(C) .. mne odporným, čo prírode sa prieči,
len pravdy si ctím, prostý obličaj!
Letorosty II - smrť najbližších núti Hviezdoslava zamýšľa sa nad zmyslom života. Zmocňuje sa ho smútok nad stratou príbuzných.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Pavol Országh Hviezdoslav životopis SOŠ 2.9744 456 slov
Pavol Országh Hviezdoslav životopis SOŠ 2.9505 451 slov
Pavol Országh Hviezdoslav životopis SOŠ 2.9743 1426 slov
Pavol Országh Hviezdoslav životopis SOŠ 2.9369 1137 slov
Pavol Országh Hviezdoslav životopis SOŠ 2.9519 1765 slov
Pavol Országh Hviezdoslav životopis SOŠ 2.9741 1554 slov
Pavol Országh Hviezdoslav životopis SOŠ 2.9529 1478 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.