referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratislav
Utorok, 18. júna 2024
Pavol Országh Hviezdoslav životopis a tvorba
Dátum pridania: 23.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 642
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Od osobného k národnému, sociálnemu,
svetovému a všeľudskému v lyrike P. O. Hviezdoslava.

Pavol Országh - Hviezdoslav bol veľký slovenský básnik, predstaviteľ kritického realizmu v poézii. Jeho tvorba je rozsiahla a má veľký význam. Opisuje život ľudu a kritizuje spoločnosť. Hviezdoslav písal reflexívnu poéziu, epické verše, veľké lyrické skladby, drámu - veršovanú, preslávil sa aj ako prekladateľ. Narodil sa vo Vyšnom Kubíne na Orave. Prekrásna príroda Oravy a Liptova vplývali na jeho tvorbu. Jeho rodičia boli chudobní zemani. Otec pracoval ako roľník. Hviezdoslav v mladosti chodil s otcom na pole a naučil sa vážiť si prácu roľníka. Nejednu báseň venoval roľníkovej práci, tvrdil, že dáva zmysel životu, je to dar pre ľudstvo ".. ona je žitia obsahom i cieľom ...". Jeho matka - Tereza, rodená Medzihradská, bola jemná a citlivá žena, v básniach na matku často spomínal, bola to jeho najdrahšia bytosť. Mal 2 starších súrodencov. V domácom prostredí bol do 13 rokov. V detstve naňho zapôsobil učiteľ. Štúdium : 1. maďarské gymnázium v Miškovci - 3 roky. Najprv mal veľké problé my s maďarčinou. Zoznámil sa s poéziou Petöfiho, Aranya a začal písať prvé básne po maďarsky.
2. Kežmarok - tam aj maturoval. Štúdium nemčiny - diela Goetheho, Schillera, ale čítal aj diela Shakespeara. Vo vedomostiach prevýšil aj maturantov. Domov chodil len na prázdniny. Pomaly sa odnárodňoval. Oravskí národovci mu posielali diela našich básnikov (knihy J.Kollára a A.Sládkoviča) Vplyv lásky k matke a jej reči znamenal národné prebudenie.
" Mňa kedy´s zvádzal svet,
mi hovoriac:
reč, ktorú z domu vieš
ó jak je lichá.
Jak biedny nástroj ona pre
snem prác,
Čo žitím srdca sú a duchu
pýcha ..."
3. Prešov - štúdium práva. Práca v literárnom krúžku Kolo. Spolu s Kolomanom Banšellom vydávali almanach Napred.
Stal sa advokátskym osnovníkom v Dolnom Kubíne, potom prešiel do Martina. Neskôr sa stal podsudcom na okresnom súde v Dolnom Kubíne. Boli to 70. roky - obdobie veľkej maďarizácie. Hviezdoslav otvorene vystúpil na obhajobu Slovákov. Vzdal sa štátnej služby, prijal pseudonym Hviezdoslav, ktorý mu vymyslel Vajanský. Stal sa profesionálnym spisovateľom a pritom bol stále advokátom. Zhruba 20 rokov, od roku 1879 - 1899 bol advokátom v Námestove. Bolo to zároveň aj jeho najplodnejšie obdobie. Po dvadsiatich rokoch sa opäť vrátil do Dolného Kubína, kde ho zastihla 1. svetová vojna.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.