referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Dominik Tatarka
Dátum pridania: 01.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: milly
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 359
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Dominik Tatarka je najvýznamnejšou osobnosťou slovenskej disidentskej literatúry. Debutoval súborom poviedok a noviel V úzkosti hľadania. Analyzuje vnútorné a mravné existenčné otázky človeka hľadajúceho stratené istoty. Kritika charakterizovala poviedky a novely ako dielo s novým videním človeka a sveta.

Román Panna zázračnica je obraz človeka poznačeného vojnovým rozkladom spoločnosti. Hlavnou postavou je Anabella, žena poznačená tragickým znamením smrti. Tragické motívy sú prenesené do snovej polohy, fantastiky, hravej obraznosti. K tomuto románu napísal aj scenár, bola sfilmovaná.

Román Farská republika je kritikou spoločenských, politických a kultúrnych pomerov v Slovenskej republike.

Román Prvý a druhý úder s hlavnou postavou Štefana Reptiša obnovujúceho krajinu zničenú vojnou. Román Radostník je o združstevňovaní dediny a román Družné letá má budovateľskú tematiku. Rozhovory bez konca sú osobnou retrospektívou, kniha 2 noviel - Kohútik v agónii úvahou o živote, Ešte s vami pobudnúť o význame mravnej obete.

Komorná novela Prútené kreslá vychádza z osobných zážitkov počas štúdia v Paríži pred 2. svetovou vojnou. Dominuje v nej hodnota ľudského porozumenia a lásky k žene.

Napísal satiru – pamflet Démon súhlasu, kde je rozprávačom Bartolomej Boleráz. Je rozpoltená osobnosť, jedna časť sa chce riadiť vlastným rozumom a názormi, druhá sa prispôsobuje pokrytectvu spoločnosti.

Vydal voľnú trilógiu Písačky, ktorá vyšla tajne. Prvá časť samizdatovej verzie vyšla v edícii Petlice v Prahe, druhá časť Sám proti noci v Mníchove a tretia Listy do večnosti v Toronte. Tematicky je zameraná na autorov vzťah k ženám, k roku 1968, na spoločenský vývoj v období normalizácie, na detstvo a domov. Za Písačky dostal cenu Jaroslava Seiferta, zriadenú Nadáciou Charty 77 pre najlepšie diela českej a slovenskej literatúry, ktoré nesmeli vyjsť doma. V roku 1990 mu bola udelená Národná cena SR in memoriam.
 
Podobné referáty
Dominik Tatarka SOŠ 2.9799 1588 slov
Dominik Tatarka GYM 3.0028 708 slov
Dominik Tatarka SOŠ 2.9842 1501 slov
Dominik Tatarka SOŠ 2.9330 128 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.