referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Michelangelo
Dátum pridania: 31.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: milly
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 313
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Michelangelo Buonarroti

( 1475 – 1564 )

Narodil sa v rodine zmenárnikov, tajne študoval u majstra Ghirlandaia. Neskôr sa však dostal na dvor Lorenza Mediciho, nazývaného Magnifico – Veľkolepý. Tento bol bohatý ochranca umelcov – maliarov, sochárov, architektov, hudobníkov, filozofov, atď. Tu zažil šťastné obdobie svojho dlhého života. Tu spravil svoju prvú sochu Faun ako 15-ročný a dielo Zápas kentaurov.

Keď vo Florencii Mediciovcov zosadili, po putovaní prišiel do Bologne, kde mal dokončiť sochu sv. Dominica z Guzmanu. Počas pobytu v Ríme vytesal Opitého Cupida a známe dielo Pieta. Po návrate do Florencie vytesal z odhodeného kusa veľkého mramoru 5-metrovú sochu Dávida. Nový pápež Július II. Michelangela poveril stavbou svojej hrobky. Tú pre smrť pápeža nedokončil.

Pre ďalšieho pápeža Klementa VII. (tiež bol Medici) postavil hrobku pre jeho rodinu. Nedokončil ju celú, ale iba dva náhrobky a Madonu, teda spolu 7 sôch. Táto Madona patrí podľa odborníkov medzi jeho najlepšie diela. Pracoval na výzdobe Sixtínskej kaplnky – napr.: freska Posledný súd. V starobe začal tvoriť básne a Pietu, ktorá bola určená na jeho hrobku. Nakoniec toto dielo v návale zlosti a nespokojnosti rozbil.

Tiež tesal súsošie pod názvom Pieta Palestina. Jedným z jeho nepriateľov bol Leonardo da Vinci. On však prežil všetkých svojich nepriateľov, rodinu, lásku aj priateľov. Na konci života žil opustený, ale nestrácal svoju energiu. Päť dní pred smrťou ešte pracoval na Piete Rondanini a namiesto, aby odpočíval v posteli, sedával pri kozube a pozoroval oheň. Michelangelo sa na svoju dobu a množstvu neprajníkov dožil veľmi vysokého veku. Dožil sa takmer 90 rokov.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.